Bitcoin İle Hükümetlerin Savaşı Bugün Başladı


Dünyaca ünlü bilgisayar programcısı ve bitcoin yatırımcısı John Mcafee bugün yaptığı açıklamayla fitili ateşledi.

Geçtiğimiz günlerde JP Morgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon ile polemiğe giren, Mcafee, “Bugün kripto paralar ile dünya hükümetlerinin savaşı başladı” dedi.

Hareketli günler geçiren bitcoin piyasasında geçtiğimiz günlerde Çin’den gelen olumsuz haberler dışında bir önemli gelişme daha yaşanmıştı. Dünyanın en büyük bankası JP Morgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon, bitcoin’in “dolandırıcılık” olduğunu iddia etmişti.

Dimon’a büyük eleştiriler yapan kripto para piyasasında en sert tepkiyi aynı zamanda bitcoin madencisi olan John Mcafee vermiş, yalnızca 1 bitcoin üretmenin 1000 dolar masraf gerektirdiğini belirtmişti. Açıklamalarına devam eden Mcafee, bugün de savaş ilan etti.

Jamie Dimon’ın açıklamasının Çin’den gelen haberlerle birlikte bitcoin fiyatına etki eden temel faktörlerden biri olduğu düşünülürken bitcoin fiyatı kısa süre sonra toparlanmaya başlamıştı.

Sonradan ortaya çıkan haberler ise JP Morgan CEO’sunun 180 derece dönüş yaptığını gösterir nitelikte. I am Nomad isimli twitter kullanıcısının paylaştığı ekran görüntüsüne göre JP Morgan, fiyatın dibi görmesini fırsat bilip yüklü miktarda bitcoin alımı yaptı.

Bankanın bir diğer vukuatı ise yayınladığı iş ilanı oldu. İlanda bankanın ‘Teknik Proje Yönetim Müdürü’ olarak dağıtımlı defterler üzerinde çalışacak bir blockchain uzmanı aradığı not düşüldü. İlanın açıklamasında şu ifadeler geçiyordu:

“Blockchain Mükemmellik Merkezi (BCOE), J.P. Morgan çatısı altında dağıtımlı defter teknolojisi (DLT) uygulamaları geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Banka olarak blockchain kullanım senaryoları ve iş kolları için çözümler üzerinde çalışıyor ve araştırmalar yapıyoruz. Blockchain ekosisteminde aktif durumdayız: Teknoloji geliştiriyor, stratejik ortaklıklara yatırım yapıyor ve sektör konsorsiyumlarına katılıyoruz.”

Bitcoin, tarihi boyunca birçok kere dağıtımlı ve merkezsiz bir para birimi olarak takdir edildi veya dolandırıcılık faaliyeti olarak karalandı. Jamie Dimon gibi ekonominin önemli bir isminin olumsuz yorumlarına ve Çin’in ICO ve borsa yasağına rağmen bitcoin fiyatı, kısa sürede toparlanmasını bildi ve 4000 dolar seviyesini aştı. Bu durum bize bitcoin’in yıllar içinde olgunlaştığını gösteriyor. Öyle ki, eskiden tek bir borsanın kapanma haberiyle veya Çin’in kısıtlama getirmesiyle uzun süre kendine gelemeyen fiyat, aynı durumda kısa sürede toparlandı. KAYNAK:ahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Jamie Dimon’ın Bitcoin Açıklamaları Piyasayı Suistimal Ediyor

Sonrakini Oku

Bitcoin için önemli hafta: Çin Bitcoin Pazarından Çekiliyor

Bir Cevap Yazın