Bitcoin Herkese Eşit Miktarda Dağıtılırsa Herkesin Ne Kadar Bitcoin’i Olur?

Bitcoin’in arz bakımından en sınırlı varlıklardan biri olduğu sır değil. Peki, 21 milyon sınırının dışında lider kripto para birimi ne kadar sınırlı olabilir?

Ne Kadar Bitcoin’im Olur?

BM gibi yeni bir küresel rejimin ortaya çıktığını ve herkesin eşit koşullarda yaşamasına karar verdiğini hayal edin. Bu yeni rejimin Bitcoin’i meşru bir para birimi olarak kabul ettiğini ve herkese eşit şekilde dağıttığını da düşünelim. Bunun, Bitcoin’in merkezsiz doğasına bir meydan okuma olmasını bir kenara bırakırsak, herkesin ne kadar Bitcoin’i olurdu?

Worldometer’a göre dünyanın nüfusu neredeyse 7,8 milyar ve Bitcoin’in mevcut arzı 18.240.387 seviyesinde. Bu, her bireyin 0.00233851 BTC veya 233.851 satoshi sahibi olacağı anlamına gelir. Bugünün BTC fiyatının yaklaşık 8.845 dolar olarak düşünüldüğünde, herkesin sahip olacağı Bitcoin değeri 20 dolar değerinde olacak. Yapılan açıklamalara göre bu durum Bitcoin benimsenmesi için hala çok zaman olduğunu ortaya koyuyor.

Öte yandan Bitcoin dağıtım tablosuna göre, içinde en az 1 dolar değerinde Bitcoin bulunan 21 milyondan fazla adres var. Bu da dünyadaki mevcut nüfusun sadece 0.27’sine denk geliyor. Yeni Bitcoin’lerin hala çıkarıldığını göz önünde bulundurursak, toplam 21 milyon token arzının 2140 yılına kadar dolaşımda olması bekleniyor. O zamana kadar dünya nüfusunun ise 10,8 milyar olması bekleniyor. Bu da her bireyin 0.00194444 BTC veya 194.444 satoshi sahibi olabileceği anlamına geliyor.

Peki Ya Geleneksel Paralar?

ABD doları dünya nüfusu arasında eşit olarak dağıtılacak olsaydı, artık güncellenmeyen Fed verilerine göre, tüm ABD banknot ve madeni paralarının toplam değerinin yaklaşık 3.4 trilyon dolar olduğu göz önüne alındığında, her bireyin yaklaşık 435 dolar parası olurdu.

CIA’e göre, dünya çapında tüm geleneksel para birimlerinin toplam değeri, 2016 yılı sonunda 73 trilyon dolardan, 2017 itibariyle 86 trilyon doların üzerine çıktı. Genişleme oranı göz önüne alındığında, bu rakam bugün itibariyle 100 trilyon doların üzerinde olmalı… Böylece, USD, EUR, GBP, JPY, AUD, CAD, TL ve diğer para birimleri de dahil olmak üzere tüm geleneksel paraları eşit olarak dağıtırsak her bir birey 12.800 dolardan fazla paraya sahip olur…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Bitcoin Fiyat Modeline Göre 2021’de 37.000 Doları Görebilir”

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Madencilik Makinalarının Yüzde 98’i Eski

Bir Cevap Yazın