Bitcoin Git Gide Normalleşiyor

Online alışverişler ve kredi kartı ödemelerinin artması ile nakit kullanımının azalması uzun zamandır yaşanan bir durum. Bununla beraber QR kod ile ödeme ve akıllı telefonların cüzdan gibi kullanılmaya başlaması da yeni yeni hayatımıza entegre olan ödeme yöntemleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlar finans alanındaki teknolojik gelişmeler olarak hayatımızda yer alırken, finans alanında devrim yaratmayı ve ekonomiyi farklılaştırmayı amaçlayan Bitcoin git gide daha fazla benimseniyor. Benimsenmenin yanı sıra normalleşiyor…

Bitcoin Normalleşiyor

Özellikle tüm dünyada yaklaşık son 4 aydır yaşanan küresel salgın sebebiyle insanlar evlerine kapandı. Bunun yanı sıra büyük firmalar mağazalarını kapattı ve yalnızca online olarak hizmet vermeye başladı. Dolayısıyla online alışveriş ve online ödemeler daha popüler hale gelmeye başladı.

Her ne kadar bazı firmalar ve küçük işletmeler kapıda nakit ödeme seçeneği sunsa da veriler nakit kullanımının oldukça azaldığını, hatta kredi kartlarının bile temassız olarak kullanılmaya başladığını ortaya koyuyor.

Bunların yanında geleneksel finansal sisteme alışkın olan ve teknoloji olarak en fazla kredi kartlara güvenen nesil her ne kadar Bitcoin’e hala mesafeli olsa da Y ve Z kuşağının Bitcoin’i git gide bir ödeme yöntemi olarak benimsemeye başladığını görüyoruz. Özellikle Z kuşağının yetişme koşulları dolayısıyla Bitcoin’e çok daha hızlı adapte olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Z kuşağı neredeyse anne karnında teknoloji ile iç içe. Zaten doğdukları andan itibaren ellerinde telefonlar, karşılarında ekranlarla büyüyen neslin, prosedürlerin bol olduğu geleneksel yöntemlerle alışveriş yapmalarını beklemek abesle iştigal olur.

Bitcoin Alın!

Uluslararası Çok Satanlar listesinde bulunan “Rich Dad, Poor Dad” adlı kitabın yazarı Robert Kiyosaki Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla, Bitcoin’i “halkın parası” olarak nitelendirdi. Kiyosaki aynı açıklamada takipçilerine “Tanrının parası altını ya da halkın parası Bitcoin’i alın” çağrısında bulundu.

Öte yandan In Bitcoin We Trust’ın editörü Sylvain Saurel hafta sonu yaptığı açıklamalarda Y ve Z nesli için Bitcoin’in giderek daha normal bir hal aldığını ifade etti. Saurel’e göre gelecekte özellikle Z kuşağı, geçmişteki finansal sisteme hayretle bakacak. Çünkü onlara göre hükümetlerin, merkez bankalarının ve büyük isimlerin finansal sistem üzerinde tek söz sahibi olması anormal olacak. Yani günümüzün normali gelecekte normal olmayan olarak karşımıza çıkacak.

Tüm bu anlatılanlara bakıldığı zaman gelecek kuşağın kendi parasının kontrolünü kendi elinde tutmak isteyen, prosedürlerle uğraşmadan anında işlem gerçekleştirmek isteyen ve daha teknoloji odaklı bir nesil olacağını ifade edebiliriz. Böyle bir nesil için de ne uygun ödeme ve finans sisteminin Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain teknolojisi olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Petrol Fiyatlarında Önemli Artış! Bitcoin Bunu Takip Edecek Mi?

Sonrakini Oku

Binance’in Yeni Platformu Belli Oldu: Opsiyon Alım Satımı Geliyor!

Bir Cevap Yazın