Bitcoin Giderek Alışverişlerde Daha Çok Kullanılıyor

Her ne kadar Bitcoin benimsenmesinin çok yavaş ilerlediği düşünülse de işletme sahipleri fiyat hareketlerinden bağımsız olarak benimsenme oranlarında sürekli bir artış olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Ödemelerinde Artış Var

BitPay CMO’su Bill Zielke yaptığı açıklamalarda, ödeme şirketinin 2019 yılında Bitcoin liderliğinde 1 milyar dolarlık kripto para işlemi gerçekleştirdiğini ifade etti. Benzer şekilde bir Coinbase sözcüsü de Coinbase Commerce’nin 2019’da binlerce işletme için 135 milyon dolarlık kripto para birimi ödemesi gerçekleştirdiğini ifade etti. Bu da 2018’den bu yana Coinbase Commerce üzerinden yapılan benzersiz işlem sayısında yüzde 600’lük bir artış olduğunu gösteriyor.

Bunun yanında Ethereum ve bazı stablecoin’ler yukarıda bahsi geçen rakamların çok küçük bir kesimini oluşturuyor. Ayrıca Chainalysis 2019 yılında yalnızca Bitcoin ile gerçekleşen ödeme işlemlerinin 4 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade ediyor. Bunlarla beraber tabii ki kredi kartı ile gerçekleşen işlem sayısı ve miktarı kripto ödemelerinin çok üzerinde. ABD Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun 2019 yılında yayınlanan raporuna göre, 2018’deki kredi kartı satın alma hacmi 3,7 trilyon dolardı.

Coinbase mühendisi Sahil Amoli CoinDesk’e yaptığı açıklamalarda, “2020’de işletme özellikleri ve öngörülerle eksiksiz bir işletme deneyimi sağlamaya, uluslararasılaştırmayla diğer coğrafyalara daha iyi hizmet vermeye, daha fazla para birimi eklemeye ve diğer Coinbase ürünlerinden yararlanan kesintisiz entegrasyonlar oluşturmaya odaklandık” ifadelerini kullandı.

Lightning Network

Fold CEO’su Will Reeves, alışveriş uygulamasının 2019 tatil alışverişi sezonunda 2.000’den fazla işlem gerçekleştirdiğini ve bunun yüzde 80’inin Lightning Network işlemleri olduğunu dile getirdi. Reeves, “Amazon, Starbucks, Sephora lightning kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen markalardı.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analist, Bitcoin’in Yükselişini Yine Litecoin’in Getireceğini Düşünüyor!

Sonrakini Oku

2020 Yılında Rekor Kırması Beklenen 7 Kripto Para

Bir Cevap Yazın