Bitcoin Fiyatının Yükselme Sebebi Çin’in Yeni Hamlesi Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), oldukça kanlı bir 2018 yılı yaşadıktan sonra 2019 itibariyle toparlanma emareleri gösterdi ve yılın başından bu yana değerini neredeyse üçe katladı. Bu zaman dilimi boyunca Bakkt‘ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri platformu için tarih vermesi gibi önemli olaylar yaşansa da, yükselişten kesin olarak sorumlu tutulabilecek tek ve kesin bir neden göstermek pek mümkün gözükmüyor.

Bitcoin’in Yükseliş Sebebi Ne?

Bitcoin’in artışının arkasında tek bir neden olmasa da, birçok uzmana göre en olası nedenlerden birisi Çin’in uyguladığı sermaye kontrolü önlemleri olabilir. Bitcoinist kaynağının aktardığı bir habere göre eski bir Çin Merkez Bankası danışmanı olan Yu Yongding, yurt dışı tatili için Çin dışına 20.000 dolarlık miktar transfer etmek istese de, bu transfer talebi ”çok yaşlı olduğu” gerekçesi ile reddedildi. Aslında bu yasa dışı bir ret çünkü Çin yasalarına göre bütün vatandaşlar yaşları ne olursa olsun yılda 50.000 dolara kadar yurt dışı transferi yapabilme hakkına sahip.

Yongding ilk başlarda Çin’in sermaye kontrolü uygulamasını destekleyen isimlerden olsa da, South China Morning Post’un aktardığı bir habere göre artık kendisi de bu önlemlerin ”aşırıya kaçtığını” düşünüyor. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine sahip olan Çin’in vatandaşlarının böylesine sert önlemler ile karşı karşıya kaldığı düşünülünce, insanların engellenemeyen Bitcoin’e geçiş yapması kaçınılmaz gibi gözükmekte.

Özellikle BTC’nin son aylardaki yükselişinin genellikle Asya piyasalarının aktif olduğu saatlere de denk gelmesi, bu teoriyi destekleyen başka bir etmen konumunda.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Serkan İnci Açıkladı: 3 Kripto Para Yatırımcısının Her Birine 100.000 TL Bütçe Vereceğiz!

Sonrakini Oku

7.000 İle 10.000 Arasında Konsolide Yaşanır Mı?

Bir Cevap Yazın