Bitcoin Fiyatının Düşüşünü Şiddetlendiren 3 Sebep!

Bitcoin (BTC), 2019 yılının çoğunluğunda sergilediği performansın sonlarına geldi ve yavaş yavaş düşüş trendine girdi.

Çin cephesinden gelen olumlu blockchain haberinin yarattığı FOMO sonrası 10.300 dolara tekrar çıkmayı başaran BTC, uzmanlara göre 2019 yılının son 10.000 dolar üstü seviyelerini görmüş oldu. Bu noktadan sonra düşüş trendine giren BTC, bütün destek seviyelerini bir bir kırarak 6.600 dolara seviyesine kadar geriledi. Bitcoin aslında geçtiğimiz sene yine Kasım ayında 6.000 dolar seviyelerinden 3.000 dolar seviyelerine inerek yüzde 50 civarında bir düşüş yaşamıştı.

Bitcoin’in Düşüşünü Arttıran 3 Sebep!

Düşüşü şiddetlendiren sebeplere bakıldığında karşımıza ilk olarak balinalar çıkmakta.

Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre düşüşün şiddetlenmesinden hemen önce bir balina tarafından 44.000 BTC değerinde (o anki değere göre 310 milyon dolar) transfer işlemi gerçekleştirildi ve bunların satılmış olması ihtimali bile düşüşü tek başına arttırabilir.

Bir diğer önemli sebep, geçtiğimiz günlerde yayılan Çin FUD’ı olarak biliniyor. Binance ve Bithumb borsalarının Çin ofislerinin kapatıldığı iddiası, anında BTC fiyatına etki etmişti.

Kripto para analistlerine göre düşüşün hızlanmasının bir diğer olası sebebi de yılın başlarında görülen yüksek seviyeler. 14.000 dolara kadar çıkan BTC, birçok analiste göre konsolidasyon dönemine girdi ve dip seviyeyi bulana kadar bu çizgide yoluna devam edecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Fransız Merkez Bankası Blockchain Mi Kullanacak?

Sonrakini Oku

Bitcoin’in Sert Düşüşü Devam Ediyor! Sırada 5.000 Dolar Mı Var?

Bir Cevap Yazın