Bitcoin Fiyatı İle Birlikte BTC Hacminde de Rekor Kırıldı!

Bitcoin 40.000 dolara yükselirken elde edilen veriler göre “gerçek hacim” göstergesinde de yüzde yüz artış yaşandı.

Bitcoin Gerçek Hacim

7 Ocak’ta Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan’in yaptığı açıklamalara göre, Messari’nin “gerçek hacim” ölçüsü önceki yüksek seviyesini ikiye katladı. Paylaşılan grafikte, son 7 günde 67 milyar dolardan fazla Bitcoin (BTC) işlemi gerçekleştiği görülüyor.

Öte yandan Messari’nin “gerçek” hacim ölçüsü, meşru faaliyet bildirdiğine inanılan en iyi borsaların hacimlerinin toplanarak oluşturulduğu bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Bahsi geçen borsalar arasında, Binance, Bitfinex, Bitflyer, Bitstamp, Bittrex, Coinbase Pro, Gemini, itBit, Kraken ve Poloniex yer alıyor.

Bunun yanında bir önceki rekor seviye 2019 yılında fiyat yılın başında 4.000 dolar gördükten sonra Bitcoin’in beş haneli rakamlara yükselmesinin hemen sonrasında görülmüştü. O dönemdeki rekor seviyenin 32 milyar dolar olduğu biliniyor. Yani gerçek hacim göstergesi kendisini ikiye katlamış oldu.

Farklı Rakamlar

Diğer kripto veri sağlayıcıları da BTC için rekor hacimler bildirirken CoinMarketCap, yalnızca son 24 saatte 85 milyar dolardan fazla Bitcoin işleminin gerçekleştiği bilgisini paylaştı. Bu rakamın CoinGecko verilerine göre 77 milyar dolar olduğu görülüyor.

Bunlara ek olarak Greenspan, piyasaların devasa hacimler gördüğünü söyledi ve “Bitcoin blok zincirindeki hacimler de son birkaç ayda istikrarlı bir şekilde artıyor ve şimdi 2017 ve 2019 rallilerinde olduğundan çok daha yüksek.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi Bitcoin dün önce 37.000 doları geride bıraktı ve gün içinde bütün önemli seviyeleri geride bırakarak 40.000 doları geçti. BTC 40.400 dolar ile yeni rekora imza attıktan sonra düşüş grafiği çizmeye başladı.

Bu noktada bazı isimlerin bu düşüş düzeltme olarak bazı isimlerin ise düzeltme olarak nitelendirdiğini belirtmek gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Litecoin (LTC) İçin Tehlike: Borsaların XRP Sonrası Hedefi LTC mi Olacak?

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH) Sonrası Yükseliş ve Rekor Sırası Hangi Altcoinde?

Bir Cevap Yazın