Bitcoin Fiyatı: BTC’de Madenci Hareketleri Yeni Ralli Sinyali Veriyor Olabilir

Ortaya çıkan son bilgilere göre Bitcoin madencilerinin kripto para borsalarına yaptıkları doğrudan transferlerde Mart ayı ortasından bu yana yaklaşık olarak %40 düşüş var.

Madenciler BTC Biriktiriyor

On-chain analiz sağlayıcısı Glassnode’dan elde edilen veriler madencilerin BTC bakiyelerinin, Ocak ayındaki yoğun çıkışların ardından Mart ayının sonundan bu yana arttığını ve Şubat ayında ve Mart ayının başlarında satışların sürekli olarak azaldığını gösteriyor.

Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft yaptığı açıklamalarda, madenci adreslerinden gelen akışlar, harcanmamış BTC arzı ve madenci pozisyonu net değişimi dahil olmak üzere son madenci birikimine işaret eden birkaç ölçüm paylaştı.

Glassnode’un verilerine göre madencinin asıl alıcı adresinden hiç aktarılmamış olan BTC, Ocak ayından bu yana düşüş gösteriyor. Bu noktada Ocak ayında bu verinin arttığını ve hatta yeni adreslerin eklendiğini belirtmek gerekiyor.

Şubat ayından bu yana, Bitcoin‘in harcanmamış arzına yaklaşık 5.000 yeni BTC eklendi ve rakam toplam 1.765 milyon Bitcoin’e ulaştı.

Madenci cüzdanlarından borsalara yapılan doğrudan transferler de son haftalarda önemli ölçüde azaldı ve Mart ortasında yaklaşık 450 BTC olan 30 günlük hareketli ortalamadan bugün 275 BTC’ye düştü.

Yeni Ralli Mi Başlıyor?

Schultze-Kraft, Bitcoin madenciliğini “harika temel gösterge” olarak nitelendirdi ve 6 Nisan’da saniyede 178 exahash günlük hash oranı için tüm zamanların en yüksek seviyesine ve Bitcoin madenciliği zorluğu için yeni rekor seviyelere dikkat çekti.

Ayrıca CTO’nun açıklamalarına göre madenci gelirleri yaklaşık bir yılda %300 arttı. CTO konuyla ilgili olarak, “Madencilerin şu anda nakde çevirmek için çok az teşvikleri var veya hiç yok satış veya teslimiyet görünmüyor.” ifadelerini kullandı.

Analistlere göre Bitcoin madencilerinin satışı durdurması, BTC üzerinde oluşan satış baskısının bir kısmının geri çekilmesini sağlayabilir. Bu da yeni bir artış sinyali olarak nitelendiriliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple İçin Bir Zafer Daha: Mahkeme, XRP İle İlgili Talebi Kabul Etti

Sonrakini Oku

Ünlü Ekonomist Erkin Şahinöz’den Kripto Para Uyarısı!

Bir Cevap Yazın