“Bitcoin ETF’leri Yakın Zamanda Onaylanmayacak”

Business Insider’ın 1 Kasım tarihli haberine göre “ETF’lerin manevi babası” olarak bilinen ve finansal hizmetler firması Cantor Fitzgerald’da kıdemli yönetici olarak çalışan Reggie Browne, Bitcoin Borsa Yatırım Fonları’nın (ETF) yakın zamanda onaylanmayacağını ifade etti.

1945 yılında kurulan Cator Fitzgerald, kurumsal sermayeye, sabit gelir satışlarına ve yatırıma odaklanıyor. Şirketin yatırım bankacılığı, aracılık hizmetleri ve ticari gayrimenkul sektörlerinden 5.000’in üzerinde müşterisi olduğu biliniyor.

Georgetown Üniversitesi’nin Washington’daki Finansal Piyasalar Kalite Konferansı’nda konuşma yapan Browne, Bitcoin ETF’lerinin ancak sektörde güçlü düzenleyici çerçeveler geliştirildikten sonra onaylanacağını ifade etti. Bitcoin ETF’lerinin mevcut durumuna da değinen Browne şunları dile getirdi:

Menkul Kıymetler ve Borsa Komsiyonu’nun bu durumu tam anlamıyla kavraması çok zor. Çünkü şu an yeterli veri yok. Piyasalar buna hazır değil.

Dün erken saatlerde yatırım yönetim şirketi BlackRock CEO’su Larry Fink de benzer açıklamalar yaptı. Kripto para ETF’lerinin geleceğini yorumlayan Fink, ETF’lerin nihayetinde bir devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ve yasadışı faaliyetler kullanılmadığı garanti edilmedikçe hiçbir devletin bu enstrümanlara izin vermeyeceğini iddia etti.

Sürekli reklamı yapılan bazı Bitcoin ETF başvurularının Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından reddedilmesinin ardından kripto para ödeme start-up’ı Abra Bill Barhydt CEO’su, SEC’in Bitcoin ETF’lerini reddetmesinin nedeni olarak “kripto endüstrisinin başvuru modeline uymadığını” göstermişti. CEO, SEC’in Bitcoin ETF başvurularını reddettiğini çünkü “başvuruları yapan insanların SEC’in onaylamalarda kullandığı kalıplara uymadıklarını” ifade etti.

Öte yandan Ağustos ayında SEC, ProShares, Direxion ve GraniteShares’in de içinde bulunduğu dokuz Bitcoin ETF başvurusunu geçici olarak reddettiğini açıklamıştı. Düzenleyiciler Winklevoss kardeşlerin de ETF başvurusunu reddetmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Avustralya’lı kripto girişimi Wozniak’ı kripto kasabasına davet ediyor

Sonrakini Oku

“Başkanlık Seçimlerini Kripto Paraları Tanıtmak İçin Kullanıyorum”

Bir Cevap Yazın