Bitcoin “ete kemiğe” bürünüyor

Singapur merkezli bir şirket, digital paraların kredi kartlarıyla harcanmasını mümkün kılacak bir teknoloji geliştirdi.
Sene başından bu yana yaklaşık yüzde 175 artarak 3 bin dolar sınırına dayanan digital para Bitcoin, gerçek hayata geçiyor.

Singapur merkezli bankacılık lisansına sahip girişim firması TenX, dijital paraları dolar, yen ve euro gibi kullanılmasını sağlayacak banka kartları üretiyor.

Her transferden yüzde 2 oranında kesinti alınan kartlardan bugüne kadar 10 bin adet sipariş verildi. Yıllık 2 bin dolar harcama limiti koyulan kartların limiti de gerekli koşullar sağlandığında yükseltilebiliyor.

Şirketin geliştirdiği, dijital cüzdanları Visa karta bağlayan özel bir uygulamayla kullanıcı, bir kafe ya da restoranda ödemesini Bitcoin’le yaparken, karşı tarafın kasasına yerel para birimi giriyor.

Bir röportajında “Gece ve gündüz gibi olan iki dünyayı birleştiriyoruz” diyen TenX kurucularından Julian Hosp, transferlerin anında gerçekleştiğini ve dönüştürme ücreti ödenmediğini söyledi.

Şimdilik sekiz dijital parayı destekleyen uygulamada bu sayıyı, 11’e çıkartmak planlanıyor. Yaklaşık 100 bin dolar değerindeki aylık para transferinin 2018’de 1 milyon kullanıcı ile 100 milyon dolara çıkması öngörülüyor.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitmain’in kurucusu Jihan Wu: Bitcoin fiyatı, 5 yıl içerisinde…

Sonrakini Oku

Blockchain Nedir?

Bir Cevap Yazın