Bitcoin Düşüşünün Sebebi Belli Oldu: Düşüş Sürecek Mi?

Bitcoin (BTC) Mart ayının ilk haftalarında yaşadığı çakılma sonrası nispeten toparlanma yaşadı ve değerini 6.000 dolar üstüne kadar çıkardı. Bundan birkaç gün önce 6.900 dolara kadar çıkan BTC yatırımcılarda yeni bir rallinin geleceği umutlarını filizlendirse de 27 Mart tarihinde hiç beklenmeyen bir düşüş oldu.

BTC/USD işlem çifti tam da kritik bölgede iken %9,1 gibi sert bir düşüş yaşayarak 6.180 dolara kadar düştü. Bitcoin’in düşüşü öncesinde kripto para borsaları ve kripto para türev platformları incelendiğinde ise düşüşün sebebi net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bitcoin Düşüşü Önceden Tahmin Edildi

Coinbase kripto para borsasında tam da CME’nin vadeli işlemlerinin kapanış saatinden bir saat sonra %4,5’luk bir düşüş yaşandığı görülüyor. Coinbase kripto para borsasında görülen bu düşüş birçok diğer kripto para platformunda daha gözlemlendi. Mart ayı için olan aylık Bitcoin vadelilerinin bitiş tarihi, aslında daha önce uzmanlar tarafından olası bir düşüş sebebi olarak gösterilmişti.

Bitcoin vadeli işlem piyasasında 50.000 BTC’lik işlemin tam da 27 Mart tarihinde süresinin dolduğu ve bunun sert bir dalgalanmaya yol açabileceği yukarıdaki yazımızda da vurgulanmıştı. Fiyatların tam da toparlanma yaşadığı şu günlerde birçok yatırımcının yeni vadeli işlem sözleşmeleri için düşüş odaklı yatırım yaptığı tahmin ediliyor. Bu da hem birçok kripto para borsasında simultane bir düşüş dalgası, hem de yatırımcılarda satış baskısı oluşturmuş ve fiyatı düşürmüş olabilir.

Bu gelişmenin devamında özellikle Pazartesi günü daha sert bir düşüş gelebilir ve BTC kısa vadeli de olsa 5.000 dolar bandını test edebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Evde Kal”: Blockchain Ekosistemi Yıllardır Evinden Çalışıyor

Sonrakini Oku

Ethereum Mücadele Ediyor, Başarılı Olabilecek Mi?

Bir Cevap Yazın