Bitcoin Daha Kötüsünü Görmüştü

Kripto paralar son yaşanan düşüşlerin etkisiyle toplam piyasa değerinden 60 milyar dolar kadar kaybetti. Yaklaşık bir hafta boyunca devam eden düşüş trendinin ardından kullanıcılar bu durumun nerede sona ereceğini merak ediyor.

Tüm yıl boyunca piyasada etkisini gösteren ayı trendi lider kripto para Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz ocak ayında kırdığı tüm zamanlar rekorundan yaklaşık %75 oranında gerilemesine neden oldu. BTC’nin tüm piyasa üzerinde %53’lük bir hakimiyet oranına sahip. Buna göre Bitcoin boğaları daha fazla düşüşü reddettiğinde piyasanın da tutunabileceği öngörülebilir.

Ancak CoinDesk’in haberine göre piyasada bir “dip” seviyenin belirlenebilmesi için “kapitülasyon” figürünün gerçekleşmesi gerekiyor. Bu figürün uzun süre devam eden ayı piyasalarının son evresi olduğu biliniyor.

Kapitülasyon terimi yüksek hacimle desteklenen büyük panik satışını ifade ediyor. Bu satış piyasada nihai bir “dip” seviyeyi meydana getiriyor. Dip seviyeye ulaşan varlıklar da “değerlerinin altında” görüldükleri için yatırımcıların ilgisini çekiyor ve düşüş sona eriyor.

2015 düşüşü

Piyasadaki dip seviyenin tam olarak ne zaman görüleceğini tahmin etmek oldukça güç ancak Bitcoin’in geçmişine baktığımızda ortaya ilgi çekici veriler çıkıyor. Lider kripto paranın 2013 ve 2015 yılları arasında şimdiki duruma benzer bir düşüş yaşadığını görüyoruz. BTC 2013 yılında 1.163 dolar seviyesinde tüm zamanlar rekoru kırdıktan sonra 2015 yılının ocak ayında 152 dolara kadar gerilemişti. Yaklaşık %83 oranındaki bu düşüş de tıpkı mevcut durumda olduğu gibi uzun süren bir ayı trendinin ardından gelmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dünyadaki Her Banka Ripple Kullansaydı…

Sonrakini Oku

Tom Lee Piyasanın Durumuna Rağmen Karamsar Düşünmüyor

Bir Cevap Yazın