Bitcoin Bu Ülkede Yüzde 30 Daha Pahalı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) eşler arası alım satım hizmeti sunmanın yanı sıra, krizle boğuşan ülke vatandaşlarının aklına gelen ilk yatırım araçlarından da birisi konumunda.

Daha önce bu özelliğini Arjantin, Venezuela, Çin ve hatta Türkiye içerisinde bile kanıtlayan BTC’nin şimdiki noktası ise Lübnan oldu. Aylardır süren protestolar ve iç çatışmalarla gündeme oturan Lübnan’ın vatandaşları, varlıklarını koruma altına almak ve ülke dışına çıkartmak için Bitcoin’e hücum etmeye başladı. Talebin inanılmaz seviyelere ulaşmasına rağmen BTC’ye erişimin kısıtlı olması, doğal olarak bir fiyat rekorunu beraberinde getirdi.

Bitcoin Kara Borsaya Düştü!

Sektör hakkında bilgi sahibi olan Andrew Kang, Lübnan’ın yaşadığı ekonomik durumu anlatan bir dizi tweet’inde Bitcoin’in durumuna da değindi. İnsanların sermaye kontrollerinden korktuğunu ifade eden Kang, birçok kişinin parasını BTC veya USDT’ye çevirdiğini ifade etti. Böylesine yüksek talep bulunan bir varlığın kara borsaya düşmesi de kaçınılmaz olarak biliniyor.

Kang, insanların BTC alabilmek ve daha sonra bununla Birleşik Arap Emirlikleri içerisinden mülk sahibi olabilmek için kara borsadan %30 pahalıya Bitcoin aldığını ifade etti. Birçok gayrimenkul firması BTC ile emlak satışına başladı ve insanların planı önce mülk alıp daha sonra bunu yeniden itibari paraya çevirmek bile olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’in 1 Aylık Yükselişi Dudak Uçuklatıyor!

Sonrakini Oku

1 Milyon Dolarlık Bitcoin İçin Dondurma Kararı Alındı!

Bir Cevap Yazın