Bitcoin Bu Grafiği İzlerse Daha Fazla Yükselebilir

Kripto para piyasasının öncüsü Bitcoin (BTC) hakkında şimdiye dek çok sayıda fiyat tahminiyapıldı. Piyasadaki çeşitli uzmanlar tarafından yapılan tahminlerin çeşitli gerekçelere dayandırıldığını görüyoruz. Bu gerekçelerden en çok kullanılanın geçmişteki grafikler olduğu düşünülebilir. TradingViewanalistlerinden TradingShot’a göre BTC’nin günlük fiyat grafikleri altının geçmişteki grafiklerine benziyor ve bu BTC fiyatının daha da artacağı anlamına gelebilir.

BTC Koşusu Sürebilir

TradingShot tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir gönderide BTC’nin son bir yıl boyunca oluşturduğu günlük fiyat tablolarıyla altının geçmişte çizdiği günlük grafikler karşılaştırıldı. Analistin yaptığı yorumun bir hayli dikkat çekici olduğu söylenebilir. TradingShot’a göre altının 1980’den 2000 yılına kadar izlediği yol Bitcoin tarafından takip edilirse son BTC koşusu sürebilir ve fiyat artmaya devam edebilir.

TradingShot’ın yaptığı analizde dikkat çektiği günlük grafikler, altının 1970’li yılların dev enflasyonundan sonra zirve yaptığı döneme ait. Altın daha sonra 1982 yılında hızla düşmüştü. Daha sonra rağbet kaybeden altın 1997 yılına dek önemli fiyat seviyelerinin altına düşmemeyi başarmıştı. 1999 yılında ise altın oldukça büyük bir ölçüde değer kazandı.

BTC Altın İlişkisi

Altının grafiklerinden bahseden TradingShot’ın ifadeleri BTC için ilk bakışta bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak analiste göre BTC’nin günlük grafikleri altının bahsi geçen zaman dilimi içerisindeki günlük tablolarıyla örtüşüyor. Eğer BTC bu şekilde seyrine devam ederse fiyatı daha da yükselebilir. Aşağıdaki grafikte BTC ile altının grafikleri arasındaki benzerliği görebilirsiniz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Analist: Bitcoin Ayı Piyasasının Son Aşamasını Yaşıyor

Sonrakini Oku

Bitcoin Gerçekten 400.000 Dolar Olabilir Mi?

Bir Cevap Yazın