Bitcoin (BTC)’nin Mucidi Olduğunu İddia Eden Adama Ceza!

Amerika’da Craig Wright adlı bir kişi kendini Bitcoin (BTC)’nin mucidi ve kurucusu ilan etti. 9 Mart Çarşamba günü tekrar mahkemeye çıkan Wright, haksız bulunarak cezaya çarptırıldı. Wright sadece Bitcoin mucidi olduğu savunmuyor bir de üstüne üstelik ek bir şirketle ortak bir girişim de kuruyor. Florida’da yapılan duruşmada yargıç Beth Bloom, Wright’ın aleyhine karar alıyor ve geçen yıl  verilen 100 milyon dolarlık cezaya ek olarak 43 milyon dolarlık daha ek ceza veriyor.

Mahkeme Suçlu Buldu

Mahkemede alınan kararlar doğrultusunda Aralık ayında bir adli siber güvenlik uzmanı olan Dave Kleiman, Wright’ın şirket fikri mülkiyetini yasadışı yollarla edindiğini belirledi. Tüm bu gelişmelerle beraber ise mahkeme, şirkete ve Wright’a 43 milyon dolarlık ek bir ceza daha vermiş oldu.

Ayrıca açılan davada Wright’ın 1,1 milyon Bitcoin (BTC) çaldığı da savunuluyor. Öte yandan Satoshi Nakamoto yani Bitcoin’in gerçek sahibi olarak billinen kişi Bitcoin’in mimarisini tanımladığı whitepaper’ı yıllar önce yayınlamıştı ve dolayısıyla mahkeme, bu kripto para biriminin Nakamoto’ya ait olduğunu bu dökümantasyon ile doğruluyor. Wright ise kendinin Nakamoto olduğunu savunarak iddialarını daha da ileri taşıyor.

Ancak mahkeme jürisi, Wright’ın hırsızlık ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere diğer suçlamalardan da sorumlu olduğuna karar veriyor. Ayrıca çalındığı savunulan Bitcoin (BTC) ise çalındığı zaman için 11 milyar dolar kadar değere sahipken günümüzde 43 milyar dolar ediyor.

Kimdir Bu Satoshi?

Satoshi Nakamoto, anonim olmasıyla biliniyor ve çoğu uzman bu kişinin asla net bir kişi olarak ortaya çıkmayacağını düşünüyor. Bitcoin hakkında Türkiye’de ilk yazılan kitabın sahibi olan Levent Kurt, Kripto Para Bitcoin: Finansal Özgürlügün Pesinde adlı kitabında Satoshi’nin bir kişi değil alanında uzman birçok kişiden oluşabileceğini de belirtiyor. Levent Kurt, Satoshi Nakamoto’nun hem bir ekonomist hem bir yazılımcı hem de bir kriptografi uzmanlarından oluşan bir ekip olduğunu düşünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Altcoin NFT Bütünleşmesi: Bu Altcoinde Sürüm Yükseltme İle İşler Değişecek!

Sonrakini Oku

Şaka Coin Topluluğundan Yeni Hamle: Her Şey Bu Meme Token İçin

Bir Cevap Yazın