Bitcoin (BTC) Yükselirken Bu Token’lar da Çok Kazandırıyor!

Lider kripto para birimi Bİtcoin (BTC) 17 Kasım’da 18.476 doları gördü ve sonrasında bir geri çekilme yaşadı. Şu anda fiyat 18.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor ve boğalar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.789 doların üzerine çıkmak için bir ivme bulmaya çalışıyor.

Bitcoin’in bu göz kamaştıran performansı karşısında yatırımcılar ve ana akım medya BTC’ye odaklanırken daha az popüler olan bazı token’ların yatırımcılarının iyi karlar elde ettikleri görülüyor.

DeFi Token’ları Kazandırıyor

Messari’nin DeFi varlık endeksinde gösterildiği gibi, en iyi token’ların çoğu yüksek ve çift haneli kazançlar sağlıyor. Örneğin; son 7 gün içinde AAVE çift dip seviyesinden yükselerek %214’lük bir ralli sergiledi. Yazının yayına hazırlandığı sırada da AAVE’in fiyat kontrolünün hala boğaların elinde olduğu görülüyor.

Öte yandan yatırımcıların çok haz etmediği Curve finansının CRV yönetişim token’ı bile yüzde 176’lık bir artış yaşadı. Sam Bankman-Fried ve diğer bilgili profesyonel yatırımcılar tarafından neredeyse ölüm seviyesine indirildikten sonra, Yearn Finance (YFI) token’ı da geçen hafta %83,5’lik bir kazançla fiyat hareketleri sergiliyor.

Bunlara ek olarak YFI klonları olan DFI.Money (YFII) ve YF Link (YFL) de aynı şekilde hareket etti ve her biri sırasıyla yüzde 58 ve yüzde 49 artış performansı sergiledi.

SushiSwap ve UniSwap

SushiSwap’in (SUSHI) yönetişim token’ı, Eylül ayında lider geliştirici Şef Nomi’nin açık piyasaya yaklaşık 13 milyon dolar değerinde SUSHI’yi bırakmasıyla değerinin yüzde 95’inden fazlasını kaybettikten sonra yatırımcıların dikkatini çekti.

Öte yandan bu hafta Uniswap’in likidite havuzu ödüllerinin sonuydu ve SushiSwap, 1inch ve Bancor gibi rakip borsalar, eski Uniswap likidite sağlayıcılarını çekmek için listelenen varlıklarında sunulan APY ödüllerini yükseltti.

Aslında bu hafta Uniswap, kullanıcılar diğer DeFi platformlarında daha verimli alanlar ararken kilitlenen toplam değerinde 1,3 milyar dolarlık yani yaklaşık olarak yüzde 57’lik düşüş gördü. Bu gerçekleştiğinde SushiSwap %300’den fazla bir artış yaşadı ve geçen hafta token yüzde 127 artarak 1,63 dolardan işlem gördü.

DeFi ve Altcoin’ler

Bitcoin artışı devam ederken DeFi token’ları dışındaki altcoin’lerin de artışlar sergiledikleri görülüyor. Her ne kadar DeFi token’larında olduğu gibi çok büyük artışlar yaşanmasa da daha sakin ve belki de daha sağlıklı artışlar olduğu ifade edilebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’nin 2 Yıllık Planını Açıkladı

Sonrakini Oku

Ripple CEO’sundan Önemli XRP Açıklaması: İlgi Artıyor

Bir Cevap Yazın