Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralarda Son Durum: Düşüş Sonunda Bitti mi?

Kripto para piyasasının toplam değeri, oldukça sıkıntılı bir haftanın sonunda 2 trilyon dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’in (BTC) 41.700 dolara kadar düştüğü o saatlerde birçok kripto para yatırımcısı paniğe kapılsa da söz konusu düşüş gücünü kaybetmiş gibi gözüküyor.

Elon Musk, Kripto Para Piyasasını Kötü Etkiledi

Kripto para yatırımcılarının büyük bir kısmı söz konusu düşüşten Elon Musk’ı sorumlu tutuyor. Tesla ve SpaceX CEO’su çılgın milyarder, Bitcoin karşıtı birçok açıklamada bulunarak şüpheleri üzerine çekti. Buna rağmen düşüşün temel sebebinin Musk olmadığı ve piyasanın bir süredir şiştiği söylenebilir.

Elon Musk’ın Bitcoin satışı ile ilgili şüphe yaratmasına rağmen kısa süre önce yaptığı açıklamada Tesla’nın hiç BTC satmadığını teyit ettiği de bilinmekte. Bu verilerin ışığında ise BTC fiyatının düşüşünün tamamen Musk kaynaklı olmadığı söylenebilir.

Bitcoin’in Düşüşü Bitti mi?

Kripto para piyasası 3 gün üst üste kızıl bir görüntü ortaya koysa da bugün nispeten yeşil bir sabaha uyanılmasını sağladı. BTC fiyatı 45.000 dolar üzerine çıkarken Ethereum da 3.500 doları yeniden gördü. Yükselişe ise Tezos (XTZ) gibi önde gelen kripto paraların eşlik ettiği görülmekte.

Uzmanlara göre ise düşüş bitmiş veya son demlerini yaşıyor olabilir. Ünlü analist Kaleo, yayınladığı Bitcoin grafiğinde dip seviyenin bulunmasının bir hayli zor olduğunu ancak 42.500 dolardan bir sıçrama beklediğini vurgulamıştı. Analistin grafiği ise tam olarak saat gibi tıkır tıkır işledi.

Uzmanlara Göre Dip Gözüktü

42.500 dolardan seken BTC fiyatı, yeniden 45.000 dolar desteğine ulaşsa da asıl kritik noktanın 52.000 dolar olduğu biliniyor. Kaleo’ya göre ise düşüş büyük ölçüde güç kaybetti ve sıra yükselişe geldi.

Kripto para analisti Lark Davis de konu hakkında yaptığı açıklamada mevcut satış baskısının çoğunlukla yeni yatırımcıların panik satışı ile olduğunu belirtti. Bu da panik satışlarının bitmesi ile toparlanmanın görülebileceğine işaret ediyor.

Adam James ise konu hakkında yaptığı açıklamada Ethereum’u (ETH) yorumladı. James, Ethereum fiyatının dört saatlik EMA’ya göre başka bir düzeltme daha yaşayabileceğini ve 3.000 dolar altının mümkün olduğunu vurguladı. Analist buna rağmen söz konusu seviyenin alım fırsatı olduğunu ima etti.

BTC ve ETH fiyatlarında görülen toparlanmalar ise altcoinlerin genelini etkileyebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) İle İlgili İki Son Dakika, Aynı Anda: Çin vs. MicroStrategy!

Sonrakini Oku

Cardano (ADA) CEO’sundan Düşüş Hakkında Yeni Açıklama: “Kriptoya Hoş Geldiniz”

Bir Cevap Yazın