Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) Yükselişine Sert Yorum: Balon Aşamasındayız

Bitcoin (BTC) fiyatının 34.000 dolara çıktığı günlerde toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) da 1.000 doları geride bıraktı. Bitcoin fiyatının 34.000 dolardan 29.000 dolara kadar düzeltme yaşaması bile kripto para yatırımcılarını korkutmadı ve fiyat kısa sürede yeniden 31.000 dolar üzerine çıktı.

Bitcoin Fiyatı Durdurulamıyor

Bitcoin fiyatının 20.000 doların üzerine çıkması bile bazılarına göre zor bir görev olarak görülürken lider kripto para birimi tam anlamıyla hız kesmeden yoluna devam etti ve 34.000 doları gördü. Ünlü bir ekonomist ve analist ise Bitcoin’in bu yükselişinin “balon aşaması” olduğunu savunuyor.

CNBC’nin programına katılan Rosenberg Research araştırmacısı David Rosenberg, küresel piyasaların da şu an uzatmaları oynadığını ve yakında sert bir geri dönüş olacağını belirtti. Borsaların geride kaldığını ve ilginin Bitcoin üzerinde olduğunu belirten analist, yatırımcıların bu aşamada çok dikkatli olması gerektiğini düşünüyor.

Borsalar da Ederinin Çok Üzerinde

Borsalara yönelik değerleme modelini ele alan Rosenberg, şu an Bitcoin’in %20 ile %30 arasında fazla yükselişe sahip olduğunu ve bunun geri dönüş yaşayacağını vurguladı. Bitcoin’in bu kadar kısa sürede böylesine parabolik bir grafik çizmesinin tehlikeli olduğunu ifade eden analist, yatırımcıları uyardı.

Bitcoin fiyatının rekor kırmasına rağmen hala sıkı bir altın yatırımcısı olduğunu vurgulayan analist, bunun daha az volatilite ile Bitcoin’e kıyasla çok daha mantıklı bir değer saklama aracı olduğunu vurguladı. Aslında önde gelen birkaç analist daha Bitcoin’in aşırı alım bölgesine geldiğini ve buradan sert düşüş yaşanabileceğini düşünüyor.

BTC Fiyatını Rekora Sürükleyen Etmen: Kurumsal Alım

Grayscale’in Bitcoin Tröst fonu ise devamlı olarak binlerce BTC almayı sürdürüyor. Bitcoin şu an teknik analize göre değil, tam tersi temel analize göre ilerliyor ve kurumlar durmadan BTC alarak rallinin seviyesini üst noktalara taşıyor. MicroStrategy gibi kurumların milyarlarca dolarlık BTC alması, bireysel yatırımcının da ilgisini canlı tutuyor.

2017 yılından farklı olarak bu seferki yükselişin kurumsal yatırımcı odaklı olması ise sert düşüşlerin anında telafi edilmesini ve düşük fiyattan alım fırsatı bekleyen kurumların daha fazla Bitcoin almasını tetikliyor. Rosenberg ise bu yükselişin bir düşüşü olacağını belirterek bu seviyelerden BTC almanın çok tehlike olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Yorumları: ETH Fiyatını Ne Arttırdı? Kısa Vadede Ne Bekleniyor?

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH) Fiyatı 1.000 Doları Geçti: Buradan Ethereum Almak Mantıklı mı?

Bir Cevap Yazın