Bitcoin (BTC) ve Altcoin’lerin Toplam Piyasa Değeri 1 Trilyon $ Görecek Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin ve ardından tüm kripto para birimlerinin yükselişe geçmesi ile toplam kripto para piyasası piyasa değeri de artmaya başladı. 2017 yılında yaşanan boğa koşusunda 1 trilyon dolarlık toplam piyasa değerine çok yaklaşan rakam düşüşlerin başlaması ile o seviyeyi göremeden geri çekilmeye başlamıştı.

Şu anda da boğa piyasasının devam etmesi ile toplam kripto para piyasa hacminin 1 trilyon doları görüp göremeyeceği önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Toplam Piyasa Hacmi

Varlıkların piyasa büyüklüğü ile ilgili bilgi veren market cap ya da piyasa değeri, varlığın güncel fiyatı ve arz miktarının çarpımı ile hesaplanıyor. Yani şu anda piyasada bulunan kripto paraların arzının ve her birinin fiyatının çarpımının toplamı bize güncel kripto para piyasa hacmini veriyor.

Güncel verilere bakıldığında CoinMarketCap verilerine göre şu anda toplam kripto para piyasası piyasa hacmi 566.922.375.560 dolar. 600 milyar dolara adım adım yaklaşan piyasa hacmi 2017 yılındaki boğa koşusu sırasında 800 milyar doların üzerine çıkarak 835 milyar dolara kadar ulaşmıştı.

2020 Yılındaki Büyüme

1 Ocak 2020’de toplam piyasa hacmi 191 milyar dolar seviyesindeydi ve Mart ayında yaşanan piyasa çöküşü ile birlikte bu rakam 141 milyar dolara kadar geriledi. Rakamsal olarak karşılaştırıldığında kripto paraların toplam piyasa hacminin Mart ayından bu yana yaklaşık olarak 4 kat arttığı görülüyor.

Bitcoin Piyasa Değeri ve Hakimiyeti

Bitcoin fiyatı artışa geçtikten sonra hem lider kripto paranın piyasa değerinde hem de piyasa hakimiyetinde artışlar görülmeye başlandı. 2017 yılındaki boğa koşusundan sonra oldukça büyük bir gerileme kaydeden Bitcoin piyasa hakimiyeti %32 seviyelerine kadar düşmüştü. Dolayısıyla şu anda görülen %60,2’lik oran gayet güzel bir yükseliş olarak nitelendirilebilir.

Aslında 2020 yılında altcoin’lerdeki artışlar başlamadan önce Bitcoin piyasa hakimiyeti %67 seviyelerini görmüştü. Ancak altcoin’lerin fiyatlarının artması ile bu oranın düştüğü görülüyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin fiyatının artışı ile BTC piyasa değeri de 343 milyar doların üzerine çıkmış oldu.

Boğa koşusunun devam etmesi halinde toplam piyasa hacminin 1 trilyon doları görüp göremeyeceği merak konusu olsa da fiyat artışlarıyla birlikte piyasa değerinin artacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Tabii ki bir düşüş başlaması durumunda da piyasa değerinde düşüşler yaşanacaktır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Fiyatı Bu Borsada 0,90 Doları Gördü, Borsa Çöktü!

Sonrakini Oku

Ethereum 2.0’de Dönüm Noktası: “Her Şey Şimdi Başlıyor”

Bir Cevap Yazın