Bitcoin (BTC) Tahminlerinde Yanılmayan Analist, Aralık 2021 Tahminini Açıkladı

Bitcoin (BTC) fiyatının 2019 yılından beri sergilediği hareket birçok yatırımcıyı şaşırtsa da bu gidişatı başından beri doğru bilen ve hiç şaşırmayan bir isim var. Ünlü analist PlanB, stok-akış modeli ile aslında Bitcoin fiyatının adımlarını resmen kademe kademe tahmin etmeyi başardı.

Bitcoin Fiyatı Kısa Vadede 100.000 Dolar Olacak

Analist, Bitcoin fiyatının şu an yaşadığı düşüşe rağmen kısa vadede 100.000 doları göreceğini ve burada da durmayacağını düşünmekte. 17 Mart tarihinde bir tweet dizisi paylaşan analist, BTC için bu yılın rekor seviyesinin ise 200.000 doların bile üstü olduğunu vurguladı.

Analist, Aralık 2020 tarihinden beri olan fiyat yükselişini aylık kapanışlarla göstererek aslında her ayın yeni bir rekor geldiğini ortaya koydu. Bitcoin fiyatının boğa piyasasının etkisini henüz yitirmediğini ima eden analiste göre aslında boğa başlayalı daha 3,5 ay oldu.

2021 Hedefi: 288.000 Dolar

Bitcoin fiyatının 100.000 dolarda durmayacağını ve S2FX modeline göre ortalama olarak 288.000 dolara kadar ükseleceğini vurgulayan analist, modelin detaylarını da paylaştı. Analistin paylaştığı S2FX modeline bakıldığında 2021 yılının sonunda 288.000 dolar hedefine, 2022 yılının ve 2023 yılının çoğunluğunda fiyatın yatay seyredeceğine ve 2024 sonlarında yeniden yükselişin başlayacağına işaret edildiği görülüyor.

PlanB’nin modelinin en can alıcı noktası ise 2024 sonları itibarıyla BTC’nin yein bir boğa piyasasına girip, 1 milyon dolar seviyesinin üstüne çıkacak olması gibi gözüküyor. Analistin bu planının temelinde ise blok ödülü yarılanması yer alıyor. Bitcoin her 4 yılda bir blok ödülü yarılanması yaşıyor ve bu da analiste göre piyasaya yönelik akışı azaltıyor.

Blok Ödülü Yarılanması, Bitcoin Yükselişini Tetikliyor

Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasının gerçekleştiği 2012, 2016 ve 2020 yıllarından sonra boğa piyasasının yaşanması ise şaşırtıcı bir tesadüften daha fazlası olduğunu gösteriyor. 2024 yılında gerçekleşecek olan sıradaki blok ödülü yarılanması ise 1 milyon doların üzerine çıkılması için zemin hazırlayabilir.

Aslında PlanB bu tahmininde tek değil. Kripto para analisti Rekt Capital de konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatının stok-akış modeli ile uyumlu olduğunu belirterek bunu mükemmel bir şekilde takip ettiğini ifade etti. PlanB’nin bu seferki tahminin gerçekleşmesi ise Bitcoin’in toplam piyasa değerinin 2024 yılı itibarıyla 10 trilyon doların üzerine çıkmasını sağlayabilir. Eğer altın yerinde saymaya devam ederse 2024 yılı itibarıyla Bitcoin’e geçilebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Davasından Red Kararı: XRP Yatırımcılarının Beklemekten Başka Çaresi Kalmadı

Sonrakini Oku

Herkes Satarken Onlar Aldı: Ethereum (ETH) İçin Patlama Yakın mı?

Bir Cevap Yazın