Bitcoin (BTC) Sert Düştü: Zincir İçi Metrikler Neye İşaret Ediyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatlik zaman diliminde 4.000 dolarlık geri çekilmeyle önemli kayıplar gördü. Son düşüşte 312 milyon dolarlık büyük tasfiyeler kaydedildi. Kripto para piyasasının değeri 2 trilyon doların altına sarkarken piyasa katılımcılarının kayıplarında artışlar görüldü.

Lider Kripto Para, Önemli Destek Noktasına İşlem Görüyor

Kripto para piyasasının amiral gemisi, 45.000 dolarlık destek noktasında büyük bir mücadele veriyor. Bu seviyenin kaybedilmesi kripto para piyasasında büyük bir düzeltmenin tetikleyicisi olabilir.Bitcoin’in son hareketlerini takip eden pozitif zincir içi veriler nedeniyle böyle bir düşüş öngörülmüyordu.

Çeşitli zincir içi veri sağlayıcıları, piyasanın aşırı ısınmasını işaret etti. Borsalardaki aşırı arz artışı, olumsuz sinyallerin görülmesine yol açtı. Bununla birlikte altcoin piyasası, büyük bir hacim tasfiyesi ve fiyatlarda önemli düşüşler ile karşı karşıya kaldı.

En büyük altcoin Ethereum (ETH) %9’un üzerinde, popüler kripto para Cardano (ADA) %10’luk geri çekilme kaydetti. Genel piyasa durumu değerlendirildiğinde Bitcoin çiftlerinde yaklaşık olarak %5 ila %8’lik düzeltme hareketleri görüldü. Long/shot pozisyon oranı %98 civarında kalarak pazarda aşırı ısınma sinyalleri verdi.

Trend Belirleyici Metriklerde Sinyaller Ne Durumda?

RSI gibi çeşitli göstergeler de uzun vadeli zaman diliminde aşırı alım değerleri gösterdi. Piyasa şu anda ileriye dönük kayda değer bir büyüme belirtisi göstermese de zincir üstü veriler boğa piyasasının devamını vurguluyor. Ayıların henüz durum kontrolünü ele alamadığı teknik verilerde gözler önüne seriliyor.

Sermaye girişleri gibi zincir içi göstergeler de hala piyasa büyük çaplı bir satış baskısı olmadığı ve mevcut düzeltmenin kısa vadeli olduğuna işaret ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tecrübeli Yatırımcıdan Ripple Açıklaması: XRP Bir Menkul Kıymet Mi?

Sonrakini Oku

Nedir Bu Evergrande? Kripto Piyasası Neden Bu Kadar Büyük Etkilendi?

Bir Cevap Yazın