Bitcoin (BTC) Satış Baskılarına Rağmen Bu Sebeple Çöküş Yaşamıyor

Glassnode analitik veri sağlayıcısının yakın zamanda paylaştığı verilere göre, uzun zamandır Bitcoin yatırımı yapan kişiler ve Bitcoin madencileri ellerindeki BTC’leri satıyor. BTC madencilerinin çıkış hacminin son yirmi dört saat içinde neredeyse yüzde 100 arttığı ifade ediliyor.

Bitcoin Madencileri Satış Yapıyor

Glassnode, son yirmi dört saat içinde Bitcoin madencilerinin cüzdanlarından BTC’nin çıkış hacmini yüzde 96,8 oranında arttığını ve bunun yeni bir rekor olduğunu ifade ediyor.

Glassnode ayrıca yaptığı bir açıklamada Bitcoin canlılığının yedi ayın en yüksek seviyesine yükseldiğini de belirtti. Glassnode, bu endeksin yükselişinin ne anlama geldiğini şu şekilde açıklıyor: Bu endeksin artması uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının yatırımlarını likidite ettiği anlamına geliyor. Dolayısıyla endeksin düşmesi de daha çok Bitcoin alındığı anlamını taşıyor.

Şirketler BTC Biriktirmeye Devam Ediyor

Yukarıda belirtilen verilere rağmen, büyük kurumsal oyuncular uzun vadeli yatırım amacıyla Bitcoin almaya devam ediyor. Örneğin; Michael Saylor tarafından yönetilen Microstrategy dün yaptığı bir açıklama ile 50 milyon dolar değerinde yeni bir Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Yapılan açıklamalara göre yaklaşık olarak 19.427 dolardan 2.574 adet BTC alındı. Şirketin toplam Bitcoin varlıkları şu anda 40.824 BTC olarak biliniyor.

MicroStrategy’nin yanı sıra Grayscale Investment da aktif Bitcoin yatırımı yapan bir başka büyük firma olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı son zamanlarda oldukça volatil bir tablo çiziyor ve 20.000 dolarlık rekor seviyeye doğru yapılan iki girişimde de büyük satış duvarlarının olduğu görülüyor. Çünkü lider kripto para birimi rekoru kırmak için yaptığı iki girişimde de büyük düzeltmeler yaşadı. Fiyat 19.800 dolarlık seviyeler gördükten sonra 18.000 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Ancak burada yaşanan düzeltmelerden sonra yaşanan yükselişler hala alıcıların satış baskını yendiğini ve piyasada artışların beklendiğini gösteriyor olabilir.

Bununla birlikte bazı analistler 20.000 dolar geçilene kadar kesin bir boğa piyasasında olamayacağımızı belirtirken bazı isimler bu düşüşlerin normal olduğunu ve hatta boğa piyasalarında %30’lara kadar geri çekilmelerin mümkün olduğunu ifade ediyor.

Dolayısıyla önümüzdeki günlerde BTC’nin çizeceği fiyat grafiklerinin oldukça önemli olduğu düşünülüyor. Hatta Willy Woo gibi önemli analistler Bitcoin’in yükseliş hareketinin devam etmesi halinde BTC’nin 2021 yıl sonuna kadar 200.000 doları görebileceğini ifade ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sigorta Şirketine Saldıran Hackerlar, 200 Bitcoin (BTC) Fidye İstiyor

Sonrakini Oku

XRP Fiyatının 1 Dolara Yükselmesi İçin Ne Gerekiyor? İşte Teknik Veriler

Bir Cevap Yazın