Bitcoin (BTC) Rekora Doymuyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), adeta her hafta yeni bir rekora imza atıyor. Bitcoin ağındaki hash rate geçtiğimiz hafta 111 TH/s ile yeni bir rekora imza atmış ve analistler bunun aylarca aşılamayacak bir rekor olduğunu ifade etmişlerdi.

bitcoin hash rate

Bitcoin Hash Rate’i Nasıl Rekor Kırdı?

Buna rağmen özellikle ABD ve İran arasındaki beklenmeyen gelişme ve çatışmaların şiddetlenmesi, hem BTC fiyatına hem de hash rate’ine 2020 yılının rekorunu getirdi. Bitcoin fiyatı 8.400 dolar üzerine yükselirken, hash rate de 7 Ocak tarihinde 120 TH/s ile rekor tazeledi. ABD merkezli bir madencilik işletmecisi olan Ethan Vera, hash rate’in bir anda böylesine sert yükselmesinin sebebinin ise başka bir konuya bağlıyor:

“Hash rate yükselişinin fiyatı takip ettiği doğru ancak tam tersi bir durum doğru değil. Bitcoin hash rate’inin yeniden rekor kırması daha önce cihazlarını kapatan madencilerden kaynaklanıyor. 6.500 dolar ile 7.000 dolar arasında yeniden kazançlı bir sektör haline gelen BTC madenciliği, eski madencileri tekrardan ağa çekmeyi başardı ve bu da yükselişi beraberinde getirdi.”

Başka bir olası sebep ise Bitmain’in yeni nesil madencilik donanımı olarak tanıttığı S17+ madencilerinin piyasaya sürülmesi olabilir. Geçtiğimiz ay piyasalara sürülen ve satışı gerçekleştirilen donanımlar, toplam hash rate’i ciddi anlamda arttırma kapasitesine sahip. Bitcoin ise bu hash rate artışına rağmen fiyatsal açıdan bir düşüş yaşıyor. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 7.799 dolarlık birim fiyata sahip.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2019 Yılında Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? (İnfografik)

Sonrakini Oku

NBA’den Spencer Dinwiddie’nin Platformu Kullanıcıyla Buluşuyor

Bir Cevap Yazın