Bitcoin (BTC) Karşıtları Sokakları Ateşe Verdi!

Protestocular Bitcoin karşıtı eylemlerine hız kesmeden devam ediyor. Sokak olayları sırasında bir Bitcoin (BTC) ATM’si de ateşe verildi. El Salvador aldığı Bitcoin kararı sonrasında küresel finans otoritelerinden ciddi tepkiler almıştı. Bununla birlikte ülkedeki vatandaşların bir kısmı da yanlış olduğu bu kararla alakalı eylemlerine devam ediyor.

El Salvador Karıştı

Nayib Bukele ülkesindeki muhalifler tarafından zaten pek sevilen bir figür değildi. Üstüne Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmesi de eklenince ülkedeki olaylar ivme kazandı. Bukele’nin politikalarını protesto eden vatandaşlar bugün bir kripto kioks cihazını da ateşe verdi.

Ülkenin farklı noktalarına yerleştirilen bu cihazlarla El Salvadorlular Bitcoin alımı yapabiliyordu. Birçok Bitcoin ATM’sinin üzerine “demokrasi satılık değildir” ve benzeri içeriklerde afişler yapıştırıldı. San Salvador Belediye Başkanı Mario Durán protestocularla karşı karşıya gelmemek için geri çekildiklerini ancak ilerleyen saatlerde geri döneceklerini açıkladı.

Bazı göstericiler şehirde bulunan dükkanları da ateşe verdi. Protestoların şiddet olayına dönüşmesi endişeleri artırıyor.

Bitcoin’e Neden Karşılar?

Yasa 7 Eylül’de yürürlüğe girdi ancak birçok çelişkiyi de beraberinde getirdi. Nayib Bukele kimsenin Bitcoin kabul etmeye veya kullanmaya zorlanmayacağını açıklasa da hükümetinden farklı isimler bunun tam tersini söyledi. Hatta Bitcoin (BTC) kabul etmeyen işletmelerin cezalandırılacağından bile bahsedildi. Durum böyle olunca ülkedeki muhalifler de Bukele ile Bitcoin’e daha fazla cephe aldı.

Volatil yapısı sebebiyle El Salvadorluların bir kısmı Bitcoin’in iyi bir çözüm olmayacağını savunuyor. Son yapılan anketler Bukele’ye oy veren vatandaşlarının bir kısmının da muhaliflerle aynı görüşe sahip olduğunu gösteriyor. Kendilerine Halk Direnişi ve İsyan Bloğu adını veren protestocular Temmuz ayından itibaren protestolar yapmaya başlamıştı. Ağustos ayında ise emekliler, gaziler, engelli emekliler ve diğer işçilerden oluşan bir grup duruma itirazlarını yaptıkları protestolarla gösterdi.

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ettiği gün inanılmaz şekilde Bitcoin 43.000 dolara düştü. Yaklaşık 10 bin dolar birden değer kaybeden BTC adeta Bukele ve diğer ülkelere göz dağı verdi. Spekülatif şekilde düşürülen fiyatın Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmek isteyen ülkelere bir mesaj vermeye çalıştığı gayet açık, bakalım ülkedeki olaylar daha ne kadar büyüyecek?

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paralara Bir Darbe de Hindistan’dan Geldi! Ödemeler Engellendi

Sonrakini Oku

Londra Güncellemesinden Bu Yana Yakılan ETH 1 Milyar Doları Aştı!

Bir Cevap Yazın