Bitcoin (BTC) İle İlgili İki Son Dakika, Aynı Anda: Çin vs. MicroStrategy!

Kripto para sektörü ve özellikle Bitcoin (BTC), uzun süredir olmadığı kadar hareketli. Lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) yönelik eleştirel açıklamalar, bunların arkasında Elon Musk’ın olması nedeniyle sert düşüş etkisi yarattı.

Michael Saylor’dan Bitcoin Müjdesi

Bitcoin fiyatının sert düşüşünden bu yana ise sadece 1 kurumun yeni alım açıklaması yaptığı görüldü. Birkaç gün önce BTC alımı yaptığını açıklayan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, bugün yine benzer bir haber verdi.

Saylor, MicroStrategy’nin 10 milyon dolarlık daha alım yaptığını duyurdu. 43.663 dolarlık ortalamadan toplamda 229 BTC satın alan şirket, an itibarıyla 92.079 BTC’ye sahip ve bunların toplamını 2,251 milyar dolara mal etti.

Saylor’ın bu açıklaması ile eşzamanlı olarak e oldukça olumsuz bir son dakika haberinin gündeme girdiği görüldü. Çin piyasasına hakim olan ünlü gazeteci Colin Wu, Çin Merkez Bankası’na bağlı üç önemli kurumun ortak bir uyarı yayınladığını belirtti.

Çin’den Bitcoin’e Kötü Haber

Çin İnternet Finansmanı Derneği, Çin Ödeme ve Takas Derneği ve Çin Bankacılık Derneği tarafından yayımlanan ortak açıklamada, kurumların “sanal para birimi” sektörüne girmemeleri ve burada iş yapmamaları gerektiği vurgulanıyor. Halka seslenen üç kurum, insanların kripto para yatırımı yapmaması gerektiğinin de altını çizmekte.

Sanal para birimi işlemlerinin kanunen korumaya sahip olmadığını ifade eden yetkililer, olası bir kayıpta hiçbir telafinin yapılamayacağını da vurguladı. Çinli yetkililerin son dönemde kripto para sektörüne yönelik tavırlarını sertleştirdikleri de bu açıklama ile ortaya çıkmış oldu. Hindistan benzer açıklamalar sonrasında finans kurumlarının kripto para şirketlerine hizmet vermesini yasaklamış ve ülke büyük bir yasak dönemine girmişti.

Bitcoin fiyatı ise bu gelişmelerin sonrasında ise %1,7 değer kaybederek 44.905 dolar seviyesine çekildi. Özellikle Çin cephesinden gelen bu Bitcoin uyarısı, fiyatı yine orta vadede etkisi altına alabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder Yatırımcı: “Kriptolar Çevresel Sorunlara Çözüm Getirebilir”

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralarda Son Durum: Düşüş Sonunda Bitti mi?

Bir Cevap Yazın