Bitcoin (BTC) İçin Geçmiş On Yıl Muhteşemdi! Peki Ya Gelecek On Yıl?

Şöyle bir son 10 yıl değerlendirildiğinde Bitcoin’in (BTC) sadece dünyanın en büyük ve ilk kripto para birimi olarak değil 21. yüzyılın en yenilikçi finansal olgusu olarak da tarihe geçtiği görülüyor. Esasında Bitcoin merkezsiz finansı ve diğer parasal yenilikleri başlatarak dijital çağın başlamasına yardımcı oldu.

Bitcoin gerçekten muhteşem bir on yıl geçirdi. Peki, önümüzdeki on yılda Bitcoin’i ne bekliyor?

Bitcoin ve Geçmiş On yıl

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i tasarlarken değer artışının kripto para biriminin doğasında olmasını sağlayan bir şekilde planlama yaptı. Dolayısıyla Bitcoin bir yatırım varlığı olarak anılmaya başladı. Bu sebeple de artık insanlar hem değer depolamak hem de enflasyonist tehditlerden korunmak için Bitcoin alıyor.

Öte yandan Bitcoin’in 10 yıllık büyüme oranını diğer Wall Street varlıklarıyla karşılaştıran Compound Capital Advisors’ın Kurucusu ve CEO’su Charlie Bilello tarafından paylaşılan yakın tarihli verilere göre, Bitcoin %994.608’den büyüme kaydederek %15.200 ile kendisinden bir sonra gelen Tesla (TSLA) hisselerini büyük bir fark ile geride bırakmış oldu.

Buna ek olarak 10 yıllık veriler değerlendirildiğinde, değerli metal altın -%16 gibi bir performans sergilerken Bitcoin’in altından daha iyi bir değer saklama aracı olduğu ile ilgili görüşler de artmış oldu.

Öte yandan BTC 2013 yılında 115 dolar seviyelerinde seyrederken günümüzde 45.000 dolar bandında seyrediyor. Ayrıca BTC’nin Nisan ayında 64.900 dolar ile kendi rekorunu kırdığını da ifade edebiliriz.

Bitcoin ve Gelecek On Yıl

Tüm bu verilere bakıldığında Bitcoin’in başarısının Satoshi Nakamoto’yu bile şaşırttığını düşünenler var. Çünkü Bitcoin’i ilk benimseyen isimler bu kadar kısa sürede böyle bir başarı elde edilebileceğini düşünemediklerini dile getiriyor. Ancak hala BTC konusu açılınca şüpheci olduğunu belirten ve ciddi eleştiri yapan isimler de var.

Dolayısıyla gelecek on yıl ile ilgili iki düşünce üzerinde yoğunlaşıldığı ifade edilebilir: İlk olarak bazı isimler Bitcoin’in pek çok ülke tarafından ve finansal kurum tarafından benimseneceğini düşünüyor. Bunun ilk adımının da El Salvador ve PayPal gibi ülke ve kurumlarla atıldığı düşünülüyor. Bu ilk düşüncenin gerçekleşmesi hem BTC fiyatını çok ciddi şekilde yükseltme hem de dünyada başta finans alanında olmak üzere çok büyük yeniliklerin kapısını açma potansiyeline sahip.

İkinci olarak ise dijital varlıklar üzerindeki baskıcı politikaların devam edebileceği ve bu sebeple Bitcoin gibi kripto para birimlerinin hedeflerine ulaşamayacağı yönünde. Böyle bir durum olması halinde ise doğal bir şekilde yatırımcı kitlesi azalabilir ve dolayısıyla BTC fiyatında düşüş yaşanabilir. Ayrıca böyle bir durumun halihazır sunulmuş olan bir fırsatı tüm dünyanın elinin tersi ile itmesi şeklinde de yorumlanabilir.

Bitcoin için geçmiş 10 yıl gerçek bir başarı hikayesi olarak tarihe geçerken, gelecek on yılın da başka bir başarı hikayesi olarak kaydedilip kaydedilmeyeceğini önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH)’un Rakipleri Taklitten Öteye Geçebilecek Mi? ETH Halen 1 Numara!

Sonrakini Oku

El Salvador 150 Bitcoin (BTC) Daha Satın Aldı: “Dipten Satın Aldık!”

Bir Cevap Yazın