Bitcoin (BTC) İçin Domino Etkisi Başladı: Sırada Hangi Ülke Olacak?

El Salvador, kripto para sektöründe resmen bir devrime imza attı. El Salvador Devlet Başkanı tarafından yapılan ve Bitcoin‘in (BTC) yasal para birimi olarak kabul edilmesine yönelik taslağın Kongre’ye sunulacağı açıklaması, bütün dünyada yankılandı. Şimdi ise başka ülkeler de bunu takip etmeye başlamış gibi gözüküyor.

Bitcoin Kabul Eden Ülkelerin Sayısı Artıyor

El Salvador sonrasında Paraguay meclis üyesi de konu hakkında olumlu açıklama yaparak çok yakında Paraguay olarak oldukça yenilikçi ve Bitcoin ile ilgili bir duyuru yapacaklarını belirtti. Paraguay’dan sonra ise Brezilya benzer bir adımın sinyalini verdi ve kripto para ateşinin bütün Latin Amerika’yı sardığı ortaya çıktı.

Peki bu durumda diğer ülkelerin de benzer durumları takip etme ve Bitcoin’i destekleme duyuruları gelecek mi? El Salvador Devlet Başkanı Bukele, konu hakkında yaptığı açıklamada ülkedeki insanların %70’inin bankacılık hizmetlerine erişimi olmadığını ve bunu değiştirmek istediklerini belirtti.

El Salvador, Paraguay, Brezilya ve Meksika!

Bu durum aslında sadece Latin Amerika ülkelerinde değil, dünyanın dört bir yanında yaygın. Asya-Pasifik bölgesinde de daha yüksek orana sahip olan ülkeler var.

Bukele, açıklamasının devamında bu hamlenin sadece yukarıdaki sebepten atılmadığını da belirtti. Yeni Bitcoin maksimalistine göre FED’in ve diğer merkez bankalarının devamlı olarak para basıp ister istemez dünyadaki enflasyon oranını arttırması, ülkedeki vatandaşların ekonomik refahını kötü etkiliyor.

Bitcoin Kabul Eden Ülkelerin Sayısı Artıyor

Ünlü Bitcoin yatırımcısı Anthony Pompliano ise benzer sinyal veren bir ülkeye daha işaret etti. Pompliano, Meksika Cumhuriyeti Senatörlerinden Jason Yanowitz’in de lazer gözler olarak bilinen Bitcoin işaretini profiline eklediğine dikkat çekti. Meksika, Latin Amerika içerisinde ekonomik güç olarak önde gelen ülkelerden birisi ve ABD’ye komşu olması ile de ön plana çıkıyor.

Şu an için hangi ülkelerin Bitcoin yanlısı açıklama yapacağı bilinmese de Türkiye de bu listede yer alıyor olabilir. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 8 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada Bitcoin’in yasal zemine oturtulmasını talep ettiğini vurgulamıştı. Benzer bir adım ise Türkiye’den de bekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan Kripto Para Sinyali

Sonrakini Oku

İki Şirket Türkiye’de Altın Destekli Token’lar Piyasaya Sürecek

Bir Cevap Yazın