Bitcoin (BTC) Fiyatının Tepetaklak Olmasına Neden Olan Balina Tespit Edildi

Bitcoin (BTC) fiyatı son 48 saat içerisinde uzun süredir görülmeyen şiddette bir düşüş yaşadı. Son 24 saat içerisinde bile BTC fiyatının 52.000 dolardan yaklaşık 46.000 dolara gerilediği ve %10 üzerinde düşüş yaşadığı görülüyor. Bu işlemlerin arkasında ise bütün bunları başlatan bir veya birkaç balinanın olduğu bilinen bir gerçek.

Santiment, BTC Balinasını Buldu

Kripto para veri analiz şirketi Santiment ise söz konusu balinaları bulmuş olabilir. Santiment tarafından aktarılan verilere göre Bitcoin fiyatının 58.300 dolardan başlayan düzeltmesi, aslında borsalara şüpheli miktarda BTC gönderildiği bir anda geldi.

Santiment’in elindeki verilere göre bu yıl gerçekleştirilen en büyük BTC transferinin arkasındaki cüzdan adresi, kısas üre önce 2.700 BTC gönderimi yaptı. Yüklü satış baskısı başlamadan önce yüklü BTC transferi yaptığı görülen cüzdan adresinin aslında Mart 2020 döneminde de benzer hareket ettiği ortaya çıktı.

2.000 BTC’lik Satış, Her Şeyi Başlattı

Söz konusu balina, Mart 2020 döneminde fiyat düşüşü başlamadan önce 2.000 BTC’lik satış gerçekleştirdi. 1 yılda toplam 73 işlem yapan balinanın toplam BTC miktarının ise 91.935 olduğu görülüyor.

Aktarılan verilere bakıldığında ilk kırılımın bu cüzdanın aktardığı BTC’lerin satışı ile gerçekleştiğini öngörmek mümkün. Bunun devamında ise tasfiye edilen long pozisyonlar ve paniğe kapılan bireysel yatırımcıların satışı, alevleri arttırmış olabilir. Yine de sabıkalı balinanın BTC satışlarını başlattığının fark edilmesi, bunun kısa süreli düzeltme amaçlı yapılmış olabileceği düşüncesini kuvvetlendiriyor.

Altcoinlerin Durumu Daha Kötü

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 46.670 dolardan işlem görüyor. BTC’nin toplam değeri yaklaşık 150 milyar dolarlık düşüş yaşadı ve 860 milyar dolara geriledi. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1,421 trilyon dolara kadar geriledi.

Bitcoin fiyatının %12 düşüş yaşadığı dönemde altcoinlerin ise çok daha büyük kayıplar verdiği görülüyor. Toplam piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para birimi arasında en sert düşen ise tahmin edilebileceği gibi XRP ve Bitcoin Cash oldu.

Öte yandan yaşanan bu düzeltme iki sıra birden gerileyen Tether’in üçüncülüğü yeniden ele geçirmesini sağladı. Borsalardaki USDT talebi rekor kırarken USDT/TRY işlem çiftinin de genel fiyatın üzerine çıktığı görülüyor. Bu durum aslında her sert piyasa düşüşünde yaşanmakta ve yatırımcılar bunun gibi durumları fırsata çeviriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatının Toparlanmasını Sağlayan 3 Temel Sebep: Yükseliş Sürecek mi?

Sonrakini Oku

Merkez Bankası, Kripto Paralara Karşı Yatırımcıları Uyardı

Bir Cevap Yazın