Bitcoin (BTC) Fiyatını Başından Beri Doğru Tahmin Etti: İşte Fraktalın Yeni Hedefi

Bitcoin (BTC) fiyatının Mart 2020 tarihinde gerilediği 4.000 dolardan 58.000 dolara kadar yükselmesi, birçok analisti ve yatırımcıyı şaşırttı. Buna rağmen aslında yükselişin başından beri aynı seviyede ilerleyen bir fraktal, neredeyse %0 yanılma payı ile hareket etti. Aynı fraktal şimdi ise Bitcoin’in yükselişinin hala bitmediğini göstermekte.

Fraktalın Bitcoin Hedefi: 84.000 Dolar

Beyaz ile gösterilen fiyat hareketi tahminini, kırmızı ile gösterilen gerçek grafiğe yönelik uyumu ile kıyasladığımızda aslında fraktalın ne kadar orantılı olduğu görülüyor. Bitcoin fiyatının sert yükselişlerini ve hatta beklenmeyen düşüşlerini bile doğru bir şekilde tahmin eden bu fraktal, şimdi ise rallinin kırılma noktasına yaklaştığını gösteriyor.

Kripto para analisti MasterChangz ise konu hakkında yaptığı açıklamada, şu an Bitcoin yatırımı yapmak için hala erken olduğunu ifade etti. Fraktalın sıradaki tahmini ise fiyatın önce 52.000 dolar üstüne çıkması, buradan ani bir yükselişe 60.000 doları kırıp 77.000 dolarda konsolidasyon yaşaması gibi gözüküyor.

BTC Fiyatının Önümüzdeki Aylardaki Gidişatı

Bitcoin fiyatının 60.000 dolar psikolojik direncini kırması aslında birçok kişiye göre 80.000 dolara uzanan yükselişi beraberinde getirebilir. Fraktal da 77.000 dolardan sert bir düşüş ve 52.000 dolara kadar gerileme, bunun devamında ise 84.000 dolar üzerine yükseliş gösteriyor.

Bitcoin’in geçtiğimiz hafta ve bu hafta yaşadığı düşüşün ise direkt olarak ABD ile ilgisi var. FED Başkanı tarafından yapılan açıklamalar piyasayı sarsmaya ve tahvil piyasalarını hareketlendirmeye devam ediyor. Tahvil faizlerinin artması ise Bitcoin dahil bütün piyasaları ve varlıkları sarsmakta. ONS Altın fiyatının 1.700 dolar altına sarkması da bunun en büyük işareti.

BTC, 1 Trilyon Doların Gerisinde

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 47.000 dolardan işlem görmekte. Son 24 saat içerisinde %4 gerileyen Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 1 trilyon dolara oldukça yakın. Fraktalın gidişatına göre ise Bitcoin’in yakın vadede 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması mümkün.

Tabii ki kripto para piyasalarının volatilitesi ve tahmin edilemezliği diğer piyasalardan çok daha fazla. Bu sebeple hiçbir fraktalın veya grafiğin %100 oranında doğru sonuç vermediği bilinmeli. Özellikle sektöre yeni giren yatırımcıların sadece birkaç grafiğe dayalı ciddi yatırımlar yapması, kayıpla sonuçlanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Elon Musk Neden Bitcoin Alıyor?

Sonrakini Oku

Dogecoin’in Kurucusundan Elon Musk’a Net DOGE Mesajı!

Bir Cevap Yazın