Bitcoin (BTC) Fiyatı Zirveden Döndü: Ripple (XRP) ve Ethereum’u (ETH) Ne Bekliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 28.300 dolara kadar çıkara tüm zamanların rekorunu tazeledi. Bitcoin fiyatının 20.000 dolardan sonra neredeyse her gün yeni bir rekor kırdığı ve yaklaşık 1.000 dolar artış yakaladığı görülüyor. Bitcoin’in bugün içerisinde 2.000 dolarlık artış elde ederek 28.000 dolara kadar çıkıması ise beklenen etkiyi yarattı ve lider kripto para birimi zirveyi gördükten sonra düzeltmeye geçti.

Bitcoin Fiyatı Çakılırken XRP Yine Düşüşe Geçti

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla Bitcoin fiyatının 26.700 dolardan alınıp satıldığı görülüyor. Bitcoin fiyatı yükselirken yerinde sayan altcoinler ise şimdi sert düşüş yaşamaya başladı ve bundan en zararlı çıkan tahmin edilebileceği gibi yine XRP oldu. Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi son 24 saat içerisindeki düşüşünü %12’ye kadar çıkardı.

BTC

XRP fiyatının 0,30 dolar desteğini kaybetmesi aslında düşüşün hızlanacağına dair yorumların yapılmasına sebep olmuştu. XRP fiyatı 0,26 dolara kadar gerilemiş durumda ve 0,25 dolar desteğinin yakında test edildiği görülebilir. XRP fiyatının 0,25 doları kaybetmesi ise geride tek bir sağlam destek olan 0,21 doları bırakıyor.

Ethereum İçin Son Durum

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum ise bu düşüşten etkilenenler arasında yer alıyor. ETH fiyatının son 24 saat içerisindeki yeşil görünümü, Bitcoin’in düşüşe geçmesi ile beraber yerini kırmızıya bıraktı. ETH/USD paritesi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %1 düşüş yaşıyor ve 625 dolara kadar geriledi.

Neredeyse bütün kripto para sektörü Bitcoin’in düzeltme hareketinden sonra bir altcoin sezonu beklentisi içerisine girdi. Ancak altcoin sezonunun 2017 yılında geliş biçimini düşünecek olursak bunun öncelikle altcoinlerin inanılmaz düşüşü ile başladığı unutulmamalı. Eğer BTC fiyatının hareketi burada geçici süreliğine durur ve lider kripto para birimi düzeltmeye başlarsa, altcoinlerin ilk olarak düşüş yaşaması bekleniyor.

Altcoin Sezonu Beklerken Zarar Etmeyin

Bitcoin’in düzeltmesi ve altcoinlerin çakılması sonrasında ise beklenen altcoin sezonu başlayabilir. Tabii ki bunun için piyasanın tam olarak istendiği gibi ilerlemesi gerekiyor. Ancak şu an için hem altcoinler hem de Bitcoin oldukça riskli ve volatil hareketler sergiliyor. Yeni yatırımcıların böyle bir süreçte öncelikle kenara çekilip olacakları takip etmeleri ve fırsat aramaları çok daha faydalı olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

TCMB Başkanından Çok Önemli Kripto Para Açıklaması!

Sonrakini Oku

SEC Ripple’a Dava Açtı Ama İşler Göründüğü Gibi Olmayabilir Mi?

Bir Cevap Yazın