Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Yatırımcılarının Gözü Bu Toplantıda!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sert düşüşle başladığı haftayı, bu düşüşü telafi edecek yükselişle tamamladı. BTC/USD işlem çifti son 2 gün içerisinde yaklaşık olarak 1.300 dolarlık bir ralli sergiledi ve fiyat bir anda 19.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin Fiyatı Bu Sabah Yine Geriledi

Ancak bugün itibarıyla özellikle Asya piyasalarının alım satım saatlerinde BTC fiyatının 19.300 dolar seviyesinden 19.000 dolara kadar gerilediği görüldü. Başarılı bir rallinin hemen arkasından böyle bir düşüş yaşanması ise yatırımcıları ikilemde bıraktı. Ancak düşüşün temel sebebi, aralık ayında yapılacak olan FOMC toplantısı ve bunun yarattığı belirsizlik gibi gözüküyor.

FED btc

Federal Rezerv Toplanıyor

ABD Federal Rezerv’in 2020 yılında yapacağı son toplantı olan aralık toplantısı, ABD doları ve dolayısıyla bütün diğer varlıklar için önemli sonuçlar doğurabilir. Eğer FED daha önceki toplantılarında aldığı kararlara benzer adımlar atarsa ABD dolarının daha da zayıflaması ve Bitcoin gibi kripto paraların yükselmesi beklenebilir. Ancak piyasada şu an için FED’in tam tersi yönde adım atacağı söylentileri dolanıyor ve bu durum BTC, ETH, XRP gibi kripto paralar için olumsuz bir durum yarattı.

Salı ve Çarşamba günü düzenlenecek olan toplantıların sonunda FED’in faiz oranlarını 0-0,25 seviyelerinde bırakacağı bekleniyor. Aslında FED Başkanı Powell daha önceki açıklamalarında işsizlik konusunda eski verilere dönene kadar faiz oranlarına dokunulmayacağını belirtmişti. Azınlıkta olan uzmanlar ise FED’in sürpriz bir faiz arttırma kararı verebileceğini vurgulamakta.

Faiz Oranları Stabil Kalırsa, BTC Yükselir

FED ise her ay 80 milyar dolarlık hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık mortgage destekli menkul kıymet alımı yapıyor. Bu şekilde ekonomiyi destekleyen FED, faiz arttırma konusunda istenilen yönde hareket etmeyebilir. Eğer faiz arttırımı yapılmazsa bu durum Bitcoin ve diğer kripto paralar için olumlu olacaktır. Bitcoin, faizlerin sıfır bölgesine çekilmesinden sonra devamlı olarak yükseldi ve altın yatırımcıları bile BTC’ye geçiş yapmaya başladı.

MassMutual ve MicroStrategy gibi şirketlerin de yavaş yavaş Bitcoin almaya başlaması, kesinlikle sadece bireysel yatırımcıların kripto paralara ilgi duymadığını gösteriyor. Eğer bu hafta yapılacak olan toplantıdan da kripto paralar lehine bir karar çıkarsa BTC fiyatındaki hafif düşüş yerini devasa bir ralliye bırakabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Yazar: Bitcoin (BTC) Alamayanlar Bu Yatırıma Yönelebilir

Sonrakini Oku

Bitcoin’in (BTC) Mucidi Satoshi Nakamoto, En Son 10 Yıl Önce Bugün Görüldü

Bir Cevap Yazın