Bitcoin (BTC) En Büyük Rakibini Geride Bıraktı: Sıradaki Rakip Belli

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 27.800 dolara kadar çıkarak en büyük rakiplerinden birisi olarak görülen Visa’yı geçmeyi başardı. Bitcoin fiyatının 2017 yılından beri ilk defa 20.000 dolar seviyelerine çıkması, tahmin edileceği gibi inanılmaz bir ralli başlattı.

Bitcoin, Bütün Devleri Geride Bıraktı

Lider kripto para biriminin toplam piyasa değeri 514 milyar doların üzerine kadar çıktı. Böylelikle BTC’nin toplam piyasa değeri PayPal,i JPMorgan, Mastercard ve son olarak da Visa’nın üzerine çıktı. Visa, neredeyse yıllardı Bitcoin’i eleştiren finans devlerinin başında gelmesi ile beraber de bu yükselişin önemini arttırıyor.

Bitcoin’e karşı yıllardır “balon” veya “dolandırıcılık” gibi ithamlarda bulunan kurumlarla finans devlerinin bir bir geçilmesi, lider kripto para biriminin kalıcılığına dikkat çekiyor. Bitcoin’in sıradaki hedefi ise en büyük eleştirmenlerden Warren Buffet ve kendisinin Berkshire Hathaway şirketi olarak görülüyor. Bitcoin, Omaha Kahini tarafından yapılan tahminlerin hepsini egale ederek yükselmeye devam etti ve hala da yükselişini sürdürüyor.

Warren Buffet Sıradaki Hedef

Efsanevi yatırımcı Buffett daha önce Bitcoin’in bir dolandırıcılık olduğunu defalarca ima etmiş ve bunun aslında “fare zehrinden farksız” olduğunu vurgulamıştı. 2018 yılında yaptığı röportajda kripto paraların neredeyse hepsinin kötü bir sona ulaşacağını belirten Buffett, şu an ise efsanevi yükselişi izliyor olabilir.

btc

Birçok kripto para analisti ise Bitcoin’in bu fiyat yükselişinin aslında geçici olmadığını ve bu rallinin diğer rallilerden farklı olduğunu vurgulamakta. Lider kripto para biriminin 2020 yılında birçok kurumsal yatırımcı çekmesi ve çekmeye devam etmesi, 2017 yılındaki gibi sert bir düşüş görmemizin önüne geçebilir.

2017 Yılının Benzeri Yaşanacak mı?

2017 yılındaki rallide yükselişin büyük bir kısmı FOMO kaynaklı ve duygu odaklı olmuştu. Yatırımcılar daha sonra birbiri ardına düşüş yaşayan altcoinlerin paniği ile ellerindeki BTC’leri de satmaya başladı. Şu an ise durum tamamen farklı ve bireysel yatırımcıdan çok kurumsal yatırımcının alım yaptığı görülüyor.

Bitcoin fiyatının son dönemde MicroStrategy, Square, MassMutual ve Guggenheim gibi devasa şirketler tarafından yapılan yatırım ile yükseldiği bilinen bir gerçek. Yani lider kripto para birimi yine 2017 yılındaki gibi bir düşüş yaşasa da fiyatın düşüşü aynı oranda sert olmayabilir ve kurumsal yatırımcılar ellerindeki BTC’leri tutabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analistlerden Bitcoin’in (BTC) Yükselişi ve Altcoin Sezonu Hakkında Yeni Tahmin!

Sonrakini Oku

Binance’den Alkış Alan Hareket: Kullanıcıların Zararı Karşılanacak

Bir Cevap Yazın