Bitcoin (BTC) Çok Nadir Bir Gelişme Yaşadı!

Dün kripto para sektörünün gündemi tamamen Ethereum‘un (ETH) yaşadığı habersiz hard fork ve ağ güncellemesine odaklanmış durumdayken BitMEX Research ekibi tarafından paylaşılan yeni bir araştırmaya göre Bitcoin (BTC) de benzer bir durum yaşamış olabilir. Bitcoin’in blockchain ağının 11 Kasım tarihinde çok nadir bir olay yaşadığını belirten araştırmacılar, ağın ikiye ayrıldığını ve iki istikrarlı uzantının ortaya çıktığını vurgulamakta.

Bitcoin (BTC) 16.000 Doları Gördü

656477 blok sonrasında birkaç yeni bloğun boşluğa düştüğü yani ana ağ tarafından reddedildiği görülüyor. Bu da tahmin edileceği gibi farklı bir ağı yani ağ bölünmesini ortaya çıkardı. Madenciler aynı anda iki farklı ağda blok üretmeye başlasa da bunlardan sadece birisinin en uzun ağ zincirine yani blockchain ağına dahil edileceği biliniyor.

Bitcoin Ağında Bölünme Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin, 29 Eylül tarihinde de 24 saatlik süre içerisinde iki farklı blok uzantısı ile karşı karşıya kalmıştı. Bitcoin geliştiricisi ve uzmanı Andreas Antonopoulos konu hakkında yaptığı açıklamada tek bir bloğa bağlı iki konsensüs fork’unun yani bölünmenin nadir olsa da korkulacak bir durum olmadığını belirtti. Bunun gibi bölünmelerin tamamen normal olduğunu belirten uzman, bunun protokol kapsamında olduğunu da vurguladı.

Bu ağ bölünmesi çifte harcama olarak bilinen saldırıya  ve duruma karşı bir sistem boşluğu yaratsa da BitMEX araştırmacıları genellikle bunun gerçekleşmediğini ve daha kısa olan ağın bir süre sonra geride bırakıldığını vurguladı.

Bitcoin fiyatının bu gelişmeden sonra 2 yılın rekorunu kırıp 16.000 dolara kadar çıkması ise yatırımcılar için tatlı bir tesadüf olacak gibi gözüküyor. BTC, 11 Kasım tarihinden sonra bugün de 16.000 doların üstüne çıksa da bu yükseliş kalıcı olmadı. BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 15.800 dolardan işlem görmekte ve sert bir düşüş yaşadı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler DeFi Projesi Hacklendi: Fiyat Sert Çakıldı

Sonrakini Oku

Sıcak Gelişme: Ethereum (ETH) Ağında Tarihi Gelişme: Fonlar Geri Alınabilecek!

Bir Cevap Yazın