Bitcoin (BTC) Bu Seviyeden Satılır Mı? Milyarder İsim Yanıtladı!

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı 19.000 dolar barajını aşarak 19.400 dolar seviyelerine kadar yükseldi. 19.400 dolar noktasına yükselen BTC, hafif bir satış baskısı ile karşılaşsa da yatırımcıların önemli bir kısmının hala BTC’lerini satmadıkları biliniyor.

Mike Novogratz: Bitcoin’e Dokunmadım

Dünyaca ünlü milyarder ve CEO Mike Novogratz da birçok kişinin merak ettiği, “buradan Bitcoin satılır mı?” sorusunu cevapladı. Novogratz, 2012 ile 2013 yılları arasında 30.001 Bitcoin aldığını, o tarihten beri hiçbir şekilde bu BTC’lerine dokunmadığını ifade etti. Ünlü yatırımcı mevcut seviyenin bile kendi fikrini değiştirmediğini ve BTC’lerini elinde tutmayı sürdüreceğini belirtti.

btc

“Sabahın 2’sinden beri kripto para alıp sattığını” belirten Novogratz, buna rağmen Bitcoin’e hiçbir şekilde dokunma niyeti olmadığını belirterek aslında yatırımcıların lehine bir açıklamada bulunmuş oldu. Daha önce Ethereum da aldığını belirten milyarder isim, büyük ihtimalle ETH’leri ile alım satım yapmakta.

20.000 Dolar Bitcoin İçin Zirve mi?

Ancak fiyatın 20.000 dolar noktasına ve tüm zamanların rekoruna yaklaşmasına rağmen Novogratz’ın bile satış düşünmemesi, BTC’nin lehine gözüküyor. Bitcoin fiyatının 19.000 doları geçme sebebinin ise tam olarak Novogratz gibi düşünen yatırımcılar olduğu belirtilmekte. MicroStrategy, Square ve Grayscale gibi kurumsal firmalar son aylarda devamlı olarak Bitcoin aldılar ve hala da almaya devam ediyorlar.

Kurumsal firmaların yüklü BTC alımları, kısıtlı arz ve devamlı olarak azalan stok modeli ile karşı karşıya kaldığında kesinlikle fiyatın yükselmesine katkı sağlıyor. 2020 yılında gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının da buna katkı sağladığı ve piyasaya madencilik yoluyla sürülen BTC’lerin azalmasının fiyata olumlu etki ettiği biliniyor.

Dev Firmalar Ralliyi Uzatabilir

Peki ralli gerçekten de 20.000 dolara kadar çıkıp buradan sert bir çakılma mı yaşayacak? Aslında küçük çaplı yatırımcıların hepsi 20.000 dolar noktasına odaklansa da kurumsal yatırımcıların buradan satış yapması pek muhtemel gözükmüyor. MicroStrategy gibi dev firmaların BTC alımlarının uzun vadeli olduğu söylenebilir.

Buna ek olarak şirketlerin aylık kapanışlara önem verdikleri ve BTC fiyatının yeni aylık kapanışı 19.000 dolar üzerinden yapması ile kazancın artacağı görülüyor. Yani Bitcoin kesinlikle bu sefer 20.000 dolar seviyesinden sert bir düşüşe geçmeyip, ralliyi bir nebze daha uzatabilir. Rallinin nereye kadar devam edeceğini ise kimse tahmin edemiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analistler Açıkladı: Bu 3 Altcoin’e Dikkat!

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH) Direnci Kırdı ve Uçuşa Geçti: Nerede Duracak?

Bir Cevap Yazın