Bitcoin (BTC), Borsa İstanbul’a Mı Giriyor?

Bitcoin (BTC) kesinlikle Türkiye içerisinde birçok popüler yatırım aracı kadar büyük bir tanınırlığa ulaştı. Bazı uzman isimler BTC’yi dijital altın olarak nitelemekte ve bu da dünya çapında çok fazla kişinin bunu güvenli bir liman olarak gördüğünü kanıtlar nitelikte.

Hakan Atilla: Bitcoin Vadelilerini BIST’e Ekleyebiliriz

Türkiye içerisinde kripto paralara ve BTC’ye olan bu yoğun ilgi, Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla‘nın da dikkatini çekmiş gibi gözüküyor. Noktabursa.com.tr’nin aktardığı habere göre, Atilla Bitcoin için vadeli işlemler sözleşmesi müjdesinde bulundu.

Bitcoin’in direkt olarak BIST üzerinden alınıp satılmasının şu an için zor olduğunun altını çizen Atilla, bir sohbet esnasında yaptığı yorumda vadeli işlemler ile bunun mümkün olabileceğini belirtti. Vadeli işlemler temel olarak direkt BTC yerine değil, BTC’yi temel alan vadeli işlem sözleşmeleri ile alım satım yapılabilmesini mümkün kılıyor.

BitMEX, Bitfinex, Binance Futures, CME ve Bakkt gibi platformlar Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri denilince akla gelen ilk platformlar arasında yer alıyorlar. BTC tabanlı vadeli işlemler kullanıcıların fiyatın gidişatına göre yükseliş veya düşüş odaklı tahminler yapmasını ve buna göre kaldıraç kullanabilmelerini de mümkün kılıyor.

Tabii ki vadeli işlem sözleşmeleri kullanılarak milyonlarca dolarlık ticari hacim yaratması, bu platformların yatırımcılar için ciddi bir bilgi gerektirdiğini de ortaya koyuyor. BitMEX üzerinde geçtiğimiz günlerde yaşanan tatsız bir olayda, XRP fiyatı iki kattan daha fazla değeri saniyeler içerisinde kaybetmiş ve yatırımcılar mağdur olmuştu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tom Lee: Bitcoin Yarım Milyon Doları Görebilir!

Sonrakini Oku

ABD Başkan Adayı Bloomberg’den Kripto Para Vaadi!

Bir Cevap Yazın