Bitcoin (BTC), Altın ve Büyük Soru: Sonunda Hangi Varlık Kazanacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin ve değerli metal altın arasındaki karşılaştırma çok uzun zamandır devam ediyor. Tartışmaların, Bitcoin fiyatında yaşanan son yükeliş ile birlikte arttığı görülüyor. Altın fiyatı bir düşüş yaşarken Bitcoin fiyatı ciddi bir artış yaşıyor. Peki, sadece fiyat artışları “Altın ve Bitcoin tartışmasını” sonlandırmak için yeterli mi?

Bitcoin, Altın ve Fiyatlar

Altın fiyatında dün %5’lik düşüş yaşandı, sonrasında yaşanan artış ivmesine rağmen ise hala altının yılbaşındaki fiyatının yaklaşık olarak %9 altında işlem gördüğü ifade edilebilir. Öte yandan Bitcoin (BTC) son 24 saat içinde yaklaşık olarak %4 artış yaşadı ve 45.600 dolar üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Buna ek olarak, Bitcoin’in 10 yıllık yatırım getirisi (ROI), altın, gümüş ve geleneksel hisse senetleri karşısında %457.700’den fazla artış gösterdi. Dolayısıyla Bitcoin’in yatırım getirisi altından çok daha iyi performans gösterdi. Wu Blockchain’e göre, son 10 yılda altının yatırım getirisi yaklaşık kümülatif olarak yüzde 0 olmuştur.

Wu Blockchain konuyla ilgili dün yaptığı açıklamalarda, “Trading View verilerine göre altın bugün yaklaşık %5 düştü ve 10 yıllık yatırım getirisi negatif seviyeleri gördü. CoinMarketCap verileri, son 24 saat içinde Bitcoin’in yaklaşık %2, Ethereum’un ise %5’ten fazla düştüğünü gösteriyor.” sözlerini kullanmıştı.

Altın ve Bitcoin Tartışması

Altın ve Bitcoin arasında uzun zamandır devam eden rekabet göz önüne alındığında aslında kripto para ekosisteminin de söyleyecek çok fazla sözünün olması oldukça doğal. Örneğin; tecrübeli yatırımcı Peter Brandt Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Yıllar boyunca birçok kez benzer fiyat hareketi gördüm. Bu hareketler, büyük bir kaldıraç spekülatörü üzerinde zorunlu tasfiye gerçekleştiren bir banka ya da aracı kurumun işlemlerinin tüm parmak izlerine sahiptir.” sözlerini kullandı.

Brandt’ın yanı sıra kripto madenciliği şirketi Foundry Services’in başkan yardımcısı Kevin Zhang, altında yaşanan son düşü sonrasında, “Altın %51 saldırısına mı uğradı” sözlerini kullanarak duruma şaka yollu bir bakış açısı ile yaklaşmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Galatasaray Fan Token Binance’te Ne Zaman Listelenir?

Sonrakini Oku

Tüm Zamanların En Büyük DeFi Hack Olayı Gerçekleşti! Zararın Boyutu Dudak Uçuklattı!

Bir Cevap Yazın