Bitcoin (BTC) Ağ Zorluğu Büyük Bir Değişim Yaşayabilir!

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) ağ zorluğu her 14 günde bir veya her 2,016 blokta bir değişecek şekilde ayarlanmıştır. Ağ yeni madencilerin katılması ile beraber zorluk artarken, madencilerin ayrılması ile beraber de eşitliği sağlamak için azalmaktadır.

Daha önce tahmin edilen seviyede değişen ağ zorluğu, önümüzdeki Salı günü çok büyük bir değişim yaşayabilir. PlanB isimli kripto para analistinin yukarıdaki gönderisinden de anlaşılabileceği üzere, sıradaki değişimin minimum %8,6 civarında olması bekleniyor. Bitcoin’in madencilik zorluğunun artması, madencilerin aynı donanım ve madencilik kazım gücü ile beraber daha fazla BTC kazabilmesi anlamına geliyor.

Bu da birçok Bitcoin eleştirmeninin değindiği merkeziyet noktasını güçlendiriyor. Bitcoin ağının zorluğu artarken bireysel düzeyde madencilik yapan kişilerin gücü ve kazancı azalıyor. Bu da bireysel madencilerin ağdan çekilmesine ve madenciliğin büyük oranda kurumsal firmaların eline geçmesine sebep oluyor.

Bitcoin Hash Rate’i Artıyor

Özellikle Çin bölgesi içerisindeki bütün madencilerin BTC hash rate‘inin yüzde 60’ından fazlasına sahip olduklarını hesaba katarsak, durumun ne kadar korkunç boyutlara geldiğini görebiliriz. Aslında madencilik zorluğunun artacağı, Bitcoin’in işlem hacminin bir haftada iki kat artmasından da anlaşılıyor. Bitcoin 2020 yılına oldukça hızlı ve fiyat açısından olumlu bir giriş yaptı. Bu giriş de doğal olarak madencilerin iştahını kabarttı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dijital Para Birimi: Okuyucular İçin Bir Çerçeve

Sonrakini Oku

BTC 2019 Mart’tan Sonra İlk Büyük Alım Sinyalini Veriyor

Bir Cevap Yazın