Bitcoin Bir Yatırımcı Tarafından Neden Manipüle Edilemez?

Ödeme şirketi Circle‘in CEO’su, Bitcoin fiyatında 2017’de gerçekleşen büyük artışların tek bir yatırımcı tarafından kaynaklanmadığını ifade etti. Jeremy Allaire 4 Kasım’da paylaştığı bir Twitter gönderisinde, Bitcoin’in 20.000 dolara ulaşmasının tek bir cüzdan sahibinin işlemleri sebebiyle gerçekleştiği yönündeki iddialara itiraz etti.

Araştırmalar Borsaları Anlamıyor

John M. Griffin ile Amin Shams isimli iki araştırmacının tespitlerine göre Bitcoin’in Aralık ayında 20.000 doları görmesinin arkasında aslında tek bir balina var ve artışlar Tether’den (USDT) kaynaklanıyor.

Anca Allaire’ye göre bir borsada Tether ile manipülasyon yapılmasının hiçbir mantıklı açıklaması bulunmuyor. CEO konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Borsalar, tüm müşteri bakiyelerini ve işlemlerini borsada bir havuza yönlendiren çok yollu cüzdanları kullanıyor.  Bu nedenle, Bitfinex’ten diğer borsalara giden akışlarda “tek bir cüzdanın” yer aldığını gösteren bir analiz mantıklı değildir.” ifadelerini kullanıyor.

Bunun yanında Michaël van de Poppe da paylaştığı bir tweet’te, “Her piyasa manipüle edilebilir. Belirli bir varlığın fiyatı hakkında bir şeyler tweet’leyen herkes piyasayı “manipüle” ediyor. Ancak bu para kazanamayacağınız anlamına gelmez.” ifadeleriyle Allaire’yi desteklediğini belirtti.

Fazla USDT Fiyatı Yükseltmez

Bilindiği gibi Bitcoin fiyatında son yaşanan yükselişlerle beraber piyasada spekülasyon ve manipülasyon iddiaları yeniden gündeme geldi.

Öte yandan Aralık 2017’de Tether’in piyasa değeri yaklaşık olarak 1 milyar dolardı. Bitcoin’in fiyatı şimdi 2017 Aralık’taki fiyata göre %50 daha düşük olsa da, Tether’in piyasa değeri dört kat artarak 4.1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Dolayısıyla daha fazla Tether’in piyasada olmasının ya da Tether’e daha fazla yatırım yapılmasının doğrudan BTC/USD fiyatı üzerinde etkisi bulunmuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Zenginleri Listesi Yüzde 30 Büyüdü!

Sonrakini Oku

Bitcoin Balinalarının ”Soyu Tükeniyor” Mu?

Bir Cevap Yazın