Bitcoin Balinası 1 Dolarlık İşlem Ücreti ile 230 Milyon Dolarlık BTC Taşıdı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) özellikle 2017 yılının Aralık ayı esnasında ağda ortaya çıkan inanılmaz oranda yüksek işlem ücretleri ile gündeme gelmiş ve ana akım medya da dahil ciddi bir şekilde eleştirilmişti. O tarihten bu yana gerek Lightning Network protokolünün ciddi bir yol kat etmesi, gerekse de ağın genel olarak daha iyiye gitmesi nedeniyle işlem ücretleri konusunda ciddi bir mesafe kat edildi.

1 Doların Altında İşlem Ücreti

Bir Bitcoin balinası 1 Mayıs tarihinde 40.000’den fazla BTC’yi, 1 doların altında bir işlem ücreti ödeyerek bc1q9sh6544xls87x7skjzyfhkty4wq7z76vn7qzq9 adresinden başka bir adrese  (bc1q5shngj24323nsrmxv99st02na6srekfctt30ch) göndermeyi başardı. Twitter üzerinde bu balinanın kim olabileceğine dair çeşitli teoriler de mevcut. Antoine Le Calvez isimli bir kullanıcı bu balinanın Bitcointalk forumunun ünlü kullanıcısı ”Loaded” olabildiğini iddia etti. Loaded daha önce birkaç defa forum üzerinde açtığı gönderilerinde 40.000 BTC’ye sahip olduğunu dile getirmişti.

Yapılan işlemde dikkat çeken bir başka husus ise, adresin ilk üç karakterinin ‘bc1’ olması. SegWit protokolü şuan için bütün Bitcoin işlemlerinin %40’ını oluşturmakta ve bc1 ifadeleri de söz konusu adresin SegWit kullanmakta olduğunu gözler önüne seriyor. Eldeki blockchain verisine göre 200 milyon dolar üzerindeki bu işlemin bir başka cüzdana aktarılması sadece 57 cent yani yaklaşık olarak 3 TLtuttu. Bu da Bitcoin ekosisteminin ne denli geliştiğinin kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

IMF, Dünya Bankası ve G20: Gündem Kripto Paraların Düzenlenmesi

Sonrakini Oku

Facebook Kendi Kripto Parası İçin E-Ticaret Firması ”Avına” Çıktı!

Bir Cevap Yazın