Bitcoin Balinalarının ”Soyu Tükeniyor” Mu?

Kripto para sektörü kesinlikle çok kazandırabildiği gibi bazen bir o kadar da sert kaybettirebiliyor ve bu durumun en büyük sorumluları balinalar olarak bilinmekte.

Elinde belirli bir kripto paradan piyasayı etkileyebilecek kadar çok miktarda bulunduran kişiler veya kurumlar konumundaki balinalar, Bitcoin‘in (BTC) elle tutulur bir değere alınıp satılmasından beri kripto para sektörünün olmazsa olmaz unsurlarından birisi haline geldi. Ancak popüler bir balina takip platformu olan Whale Alert’ın CEO’su ve kurucu ortağı Frank van Weert özellikle Bitcoin balinalarının soylarının yakında tükenebileceğini vurgulamakta.

Bitcoin Balinaları Azalıyor

Balinaların kripto para piyasasını rahatlıkla maniple edebildiğini belirten ünlü isim, günlük binlerce dolarlık hareketlerin en büyük sebebinin peşine düştüğü balinalar olduğunu vurgulamakta. Weert, bir zamanlar Bitcoin’in sadece bu işe başında giren ve o tarihlerde neredeyse bedavadan ciddi anlamda BTC kazan veya toplayan kişilerin elinde olduğunu, ancak yavaş yavaş bunların el değiştirmeye başladığını ve piyasanın şekillendiğini ifade etti:

”Bitcoin çok az kişiyle başladı. Bu sebeple elinde en çok coin barındıranlar bu işi başlatan kişilerdir. Eninde sonunda bu insanlar coin’lerini satmak zorunda kalacaklar ve ilgi duyan daha fazla insan satın almaya başlayacak. Bu da doğal olarak BTC’nin daha eşit dağılmasını ve daha az balina olmasını mümkün kılacak.”

Whale Alert hesabının balinaları azalana kadar takip etmeye devam edeceğini de belirten ünlü CEO, bundan bir hafta önce de devasa bir Tether (USDT) ve Bitcoin (BTC) işlemini haber vermeyi başarmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Bir Yatırımcı Tarafından Neden Manipüle Edilemez?

Sonrakini Oku

Analist: Bitcoin 13.000 Doları Hedefliyor!

Bir Cevap Yazın