Bitcoin Arjantin’de 11.000 Doları Aştı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) iki hafta önce oluşturulan Çin kaynaklı FOMO ile ciddi bir yükseliş elde etti ancak daha sonra 9.000 dolar bandında konsolidasyon yaşayarak dar bir fiyat aralığına sıkıştı.

Sermaye Kontrolü Bitcoin’i Arttırdı

BTC küresel piyasada bu aralıkta gidip gelse de, görünüşe göre zor günler yaşayan Arjantin için durum aynı değil. Sermaye kontrolü uygulamaya başlayan Arjantin, vatandaşların dolar alımına kısıtlama getirirken, Bitcoin alımını ise tamamen yasaklama kararı almıştı. Sonuç olarak lider kripto para birimi ülkenin önde gelen borsalarından birisinde küresel piyasaya kıyasla yüzde 25 daha pahalıdan işlem görmeye başladı. 

Bitcoinist kaynağının aktardığı bir habere  göre, bankalar bütçe sıkıntısından dolayı işten çıkarmalara başladı ve hükümet her geçen gün sermaye kontrolünü daha da arttırmakta. Arjantin içerisindeki en büyük kripto para borsalardan birisi olan Ripio üzerinde Bitcoin dün 11.600 dolara kadar çıktı ve hacim hiç durmadan artıyor.

Bitcoin price argentina

Buna ek olarak Arjantin içerisindeki bir başka borsada Bitcoin fiyatı 12.759 dolara kadar çıktı ki bu küresel borsalardan yüzde 38 daha yüksek bir fiyatı temsil etmekte. Aslında Arjantin bu gibi durumlarla daha önce de gündeme gelmişti. Bundan yaklaşık iki ay önce ülkede Bitcoin yine küresel piyasanın 1.000 dolar üzerinden alınıp satılmaktaydı.

Arjantin içerisindeki bu durum başka borsalardan ucuza alım yapıp Arjantin’de pahalıya satmak isteyen kişiler için de arbitraj fırsatı sunabilir.
 
 
Kaynak: Cointurk
 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Twitter CEO’sunun Yatırım Yaptığı Borsa Açılıyor!

Sonrakini Oku

Peter Schiff Uyardı: Çin’in Dijital Parası Bitcoin İçin Kötü Olabilir!

Bir Cevap Yazın