Bitcoin, Arjantin’de $1.000 Yüksekten İşlem Görüyor!

Latin Amerika’nın başı ekonomik sıkıntılardan kurtulamayan ülkesi Arjantin geçtiğimiz günlerde sermaye kontrolünü başlattığını açıklamıştı ve birçok uzman ilk gün itibariyle bunun birçok kişiyi lider kripto para birimi Bitcoin‘e (BTC) iteceğini vurguladı. Bitcoin’e olan talep sermaye kontrolleri ile bir anda artışa geçince, ülkedeki Bitcoin premium’u yanı ülkenin küresel piyasalarla olan fiyat farkı da artışa geçti.

Bitcoin’in Arjantin Fiyatı Rekora Koşuyor

Bitcoin dün akşam saatlerinde küresel piyasalarda 9.900 dolar seviyelerinde dolaşırken Arjantin içerisindeki kripto para borsalarında 10.915 dolara kadar  alıcı bulmaktaydı. Özellikle eşler arası Bitcoin alım satım platformu LocalBitcoins üzerinde fiyat farkı bazen 1.000 doların da üzerine çıktı.

Argentina

Arjantin’in aylık olarak alınabilecek dolar miktarına sınırlama koyması doğal olarak ülkede bir tür döviz kara borsası oluşturdu ki birçok vatandaş kara borsada işlem yapmak yerine Bitcoin alarak işlemlerini halletmeyi tercih ediyor. Bitcoin, Arjantin’den ayrı olarak da dün gece ciddi bir yükseliş yaşadı ve 9.500 dolarlardan başladığı yükselişini beş haneli seviyenin üzerine doğru taşıdı. Bitcoin bu haberin hazırlandığı an itibari ile 10.375 dolardan işlem görmekte ve piyasa hakimiyeti konusunda da 2017 yılının Temmuz ayından beri görülmeyen yüzde 72 noktasına ulaştı.

Arjantin’in son hamlesi zaten değer kaybeden Peso’nun kaybını hızlandırıp, Arjantin vatandaşları için olan BTC fiyatını çok daha yüksek seviyelere taşıyabilir. Uzmanlar yine de ülkede BTC’ye olan talebin artacağını vurgulamakta.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Bu Borsada 6.500 Dolardan Satıldı!

Sonrakini Oku

Binance, Referans Programını Güncelledi

Bir Cevap Yazın