“Bitcoin” Aramaları Yeniden Yükseliyor

Bitcoin fiyatı nisan ayının başında artmaya başladı ve yatırımcıların çoğu bunun bir boğa koşunun ayak sesleri olduğunu dile getirdi. 2 Nisan’dan bugüne kadar Bitcoin 6.000 ve 7.000 dolar seviyesini geride bıraktı ve dün gece saatlerinde 8.000 doların üzerine çıkmayı başardı.

Bilindiği gibi “Bitcoin” kelimesinin Google gibi platformlarda aranma oranları da Bitcoin fiyatıyla doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Yapılan son çalışmalar da tekrar bunu kanıtlar nitelikte. Fiyat yeniden yükselişe geçtiği günden bu yana aramalarda ciddi oranlarda artışlar gözleniyor.

Google Trends

Google Trends verileri son dönemlerdeki “Bitcoin” aramalarının 2019’un en üst seviyelerine çıktığını gösteriyor. Bununla beraber konuyla ilgili aramaların “debit kart” ve “Litecoin”kelimelerini içerdiği de yapılan açıklamalar arasında yer aldı. “Kripto para” aramalarının oranlarında ise kayda değer bir artış yaşanmadı.

Öte yandan Bitcoin 5.000 doları geçtiği günlerde Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu’da, “Bitcoin” kelimesinin arama oranları adeta patlama yaptı. Bu dönemde “Bitcoin” aranan en popüler kelime oldu.

Ethereum ve Ripple

Bitcoin ile beraber “Ethereum” ve “Ripple” kelimelerinin arama oranlarında da artışlar yaşanıyor. Son dönemlerde yapılan Ripple aramalarının Ethereum aramalarını büyük oranda geride bıraktığı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bunların yanında Google Trends verileri ayı piyasasının yaşandığı 2018 yılı içinde Amerika’da “Ripple nasıl alınır?” aramalarının “Bitcoin nasıl alınır?” aramalarını geride bıraktığını ortaya çıkarmıştı. Ancak Amerika dışındaki aramalarda bu durum tam tersi bir yön izlemişti.

Bunlarla beraber Google yaptığı bir açıklamayla 2018 yılı boyunca “What is Bitcoin?” sorusunun Amerika’da en çok aratılan soru olduğunu ortaya çıkarmıştı. Yani insanların bir kısmı Bitcoin’i nasıl alacaklarını merak ederlerken bir kısmının da Bitcoin’i merak ettiğini görüyoruz.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere fiyat arttıkça Bitcoin aramalarının artması artık kaçınılmaz bir olay haline gelmiş durumda…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Facebook İki Eski Coinbase Çalışanını Ekibine Kattı!

Sonrakini Oku

Avrupa Merkez Bankası, Stablecoin’leri Tercih Ediyor

Bir Cevap Yazın