Bitcoin, Apple Hisselerini Geride Bıraktı

Hem teknoloji devi olan hem de dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Apple Inc., 2019 yılında çok iyi bir başlangıç yaptı. Şirketin hisseleri 1 Ocak 2019’dan bu yana yüzde 27 oranında arttı. Ancak aynı dönemde Bitcoin fiyatındaki artış Apple hisselerini geride bıraktı…

Apple Hisse Senetleri

Apple’ın hisse senetleri yıl başından bu yana %27 değerlendi ve şu anda hisse başına yaklaşık olarak 200.67 dolardan işlem görüyor. Yani Apple’ın 2019’a gayet güzel bir başlangıç yaptığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Bunun yanında Apple CEO’su yakın zamanda 2019’un ikinci çeyreği ile ilgili beklentilerini paylaştı ve ilk çeyreğin 11.5 milyar dolara ulaşan hizmetler ile “şimdiye kadarki en iyi çeyrek” olduğunu ifade etti. Ayrıca Apple’ın popüler ürünü iPad’in satışları da bir yıl öncesine göre yüzde 22 artarak büyük bir gelir sağladı. Giyilebilir cihazların satışı ise neredeyse %50 artış gösterdi.

Ancak bu iyi haberlerin yanında Apple’ın adeta demirbaş ürünü iPhone’ların satışlarında yüzde 17 düşüş yaşandı. Genel itibariyle artışlarda ve hisse senetlerinde artışlar yaşanmış olsa da iPhone gibi önemli bir ürünün satışının düşmesi firmayı telaşlandırmış olabilir.

Bitcoin’in 2019’daki Performansı

Bitcoin fiyatının 2019 yılında sergilediği performans, dünyanın en büyük şirketleri arasına ismini yazdıran Apple’ın hisse senetlerinin sergilediği performansı geride bıraktı. Yani Bitcoin, Apple hisse senetlerinden çok daha etkileyici bir performans sergiledi.

1 Ocak 2019’dan bugüne kadar Bitcoin fiyatı %43 oranında arttı. Bu artışın çoğu da nisan ayı başında yaşandı.

Dahası Bitcoin yılbaşından bu yana elde ettiği kazancın neredeyse tamamını elinde tutmayı da başardı. Çoğu analiste göre bu durum daha büyük yükselişlerin bir sinyali olarak yorumlanıyor. Ayrıca Fundstrat Global Advisors’ın kurucu ortağı Tom Lee de teknik ve temel göstergelere göre ayı piyasasının artık son bulduğunu ifade ediyor.

Öte yandan Apple, 2019 yılında Bitcoin’in gölgesinde kalan tek şirket de değil. Bitcoinist’in haberine göre Bitcoin 2019 yılında, NASDAQ 100, S&P 500, petrol ve altından daha iyi bir performans sergiledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Türkiye, Dünyanın Başlıca Kripto Piyasaları Arasında Yer Alıyor

Sonrakini Oku

Ran NeuNer: “Boğa Piyasası Sonunda Başladı!”

Bir Cevap Yazın