Bitcoin, Amerika’nın Mevcut Ekonomisine Yardımcı Olabilir Mi?

Bitcoin, Başkan Trump’ın vergi indirimleri yoluyla bankalara karşı daha cömert olduğu bir sistem yaratılmasına yardımcı olabilir mi?

ABD’li Bankalar Kar Rekoru Kırdı

Amerikalı bankacılar geçtiğimiz yıl tam anlamıyla köşeyi döndü. ABD tarihindeki herhangi bir banka için en iyi yıl olarak nitelendirilen 2019’da JP Morgan son 12 ay içinde 36.4 milyar dolar kar elde ettiğini açıkladı. Bu rakam Ethereum’un toplam piyasa değerinin neredeyse iki katı…

Bloomberg’e göre, ilk altı banka birleştiğinde geçen yıl şaşırtıcı bir şekilde 120 milyar dolar kar elde etti. Bu neredeyse Bitcoin’in tüm piyasa değeri kadar ve Bitcoin Cash‘in piyasa değerinden 20 kat daha fazla.

Tüm bunların yanında ABD Başkanı Donald Trump, bankalara toplam 32 milyar dolar vergi indirimi sağladı. Bu rakamın bir yıl boyunca dünyadaki açlığı sona erdirecek büyüklükte olduğu bildiriliyor. Ancak her en kadar bankalar çok büyük karlar elde ediyor olsa da ulusal borç da günden güne artıyor.

Ancak piyasadaki önemli isimler bunun karşılığında bankaların ne verdiğini tartışıyor. Bankalar, kredi kartlarından, hesaplardan, ve verdikleri kredilerden yüksek miktarlarda kazanç elde ediyor. Örneğin bir banka 200.000 dolar kredi verdiğinde 400.000 dolar gibi büyük bir geri ödeme alıyor. Önemli analistlere göre bu durumun tek bir açıklaması var: Hırsızlık.

Öte yandan son dönemde artarak devam eden küresel borcun %60 kadarını Amerika ve Çin oluşturuyor.

Bitcoin Bunu Çözebilir

Yakın bir süre içinde Y kuşağı, baby boomer kuşağından yaklaşık olarak 68 trilyon dolarlık bir servet alacak. Y kuşağının 2008 finansal krizinin etkilerini net bir şekilde yaşayan nesil olduğu düşünülürse mevcut ekonomik sisteme karşı zaten güvenlerinin olmadığını ifade edebiliriz.

Dolayısıyla yeni bir varlık arayışında karşılarına çıkan ilk seçenek olan Bitcoin’i Y kuşağının bu aşamada oldukça etkili bir şekilde değerlendirmesi bekleniyor…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bir Ülke Daha Kripto Paralara Vergi Getiriyor!

Sonrakini Oku

Maduro Duyurdu: Kripto Casino Geliyor!

Bir Cevap Yazın