Bitcoin Ağında Yeni Bir Rekor Kırıldı! Fiyat Yükselişe Geçti

Bitcoin (BTC) inanılmaz bir fiyat düşüşü yaşasa da, BTC madencileri bunun tam tersi bir girişimde bulundu. Bitcoin ağındaki hash rate’e bakıldığında, bunun son günlerde rekor kırdığı görülebiliyor.

Bitcoin madenciliğinin temelini oluşturan BTC hash rate, 1 Mart tarihinde 136.264.980 TH/s oranına ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı. Bu da aslında ya daha fazla madencinin ağa girdiğini, ya da aktif madencilik kurumlarının donanım artışına gittiğini gösteriyor.

Bitcoin’in yaşadığı bu artış aslında tarihin en büyük sıçraması olarak da görülüyor. Hash rate artarken doğal olarak BTC’nin enerji tüketimi de rekor kırdı 9GW gibi önemli bir değere ulaştı. Bu değerin 18 milyon nüfusa sahip Şili’nin tükettiği toplam enerji miktarı ile aynı olduğu ifade ediliyor. Bitcoin tükettiği enerji sebebiyle sık sık eleştirilse de, hash rate artışı önemli bir yükseliş getirerek yatırımcıları sevindirebilir.

Özellikle Bitcoin Halving’e adım adım yaklaştığımız şu günlerde, hash rate’in artması daha fazla madencinin buna odaklandığını gösteriyor. Ünlü sunucu ve analist Max Keiser daha önce yaptığı açıklamalarında hash rate artışını, fiyat artışının izlediğini ifade etmişti.

Hashrate, Bitcoin Fiyatını Etkiliyor Mu?

Keiser, hash rate artışının doğal olarak arz ve devamında talep artışı getireceğini, bunun da fiyatı eninde sonunda arttıracağını vurguladı. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 8.832 dolardan işlem görüyor ve sabahtan bu yana 200 dolarlık bir artış kaydetti. Görünüşe göre hash rate gerçekten de artışı kamçılıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance Türkiye’den Önemli Akbank Açıklaması!

Sonrakini Oku

Altın Savunucusu Kendisiyle Çelişiyor

Bir Cevap Yazın