Bitcoin, ABD’deki Olumlu Gelişme İle Yükselişe Geçti

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Nisan ayının son günlerinde elde ettiği yükseliş ile 9.400 doların üstüne kadar çıksa da 4 Mayıs tarihinde kısa süreliğine de olsa yeniden 8.500 doların altına kadar geriledi. Buna rağmen dün akşam ABD borsalarının açılması ile  beraber yükselişe geçen BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle de 9.000 doların üstüne çıkmayı başardı.

ABD ve Çin Arasında Ticaret Savaşları Başlayabilir

BTC’nin son birkaç gün içerisinde ABD’den gelen olumlu bir habere rağmen düşmesi ise yatırımcıları büyük oranda şaşırttı. ABD’nin Koronavirüs’ün Wuhan, Çin içerisindeki bir laboratuvardan yayılmış olabileceğine dair ciddi kanıtlara sahip olduğunu açıklaması, büyük bir savaşı yine gündeme getirdi.

Daha önce 2019 yılında yaşanan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları aslında lider kripto para biriminin ciddi anlamda yükseliş elde etmesini sağlamıştı. Yine gündemde Koronavirüs’ten dolayı olası bir ticaret savaşı bulunuyor ve bunun 2019 yılındaki gibi fiyatı oldukça olumlu etkilemesi bekleniyor.

BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle son 24 saat içerisinde %3,86’lık yükseliş elde etti ve rallinin gerçekten de gelmekte olduğunu gösterdi. BTC’nin yükselişi ile beraber neredeyse bütün kripto para piyasası artışa geçti ve şu an ETH %4, XRP %3,87, Binance Coin %3,46, Tezos %5,72 artış yaşıyor.

Bu beklenmeyen yükseliş de BTC’nin ralliden sonra düşüşe geçeceği yönündeki iddiaları en azından bugün için çürütmüş oldu. Buna rağmen Bitcoin Halving’in gerçekleşeceği haftaya girilmesi ile beraber fiyatta çok sert hareketler görüleceği tahmin ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ekonomist: Bitcoin’de Sert Düşüşe Hazırlanın

Sonrakini Oku

Ukrayna, Nükleer Santrallerde Bitcoin Madenciliğine Başlayabilir

Bir Cevap Yazın