Bitcoin 50.000 Dolar Sınırında: BTC Yatırımcıları Şimdi Ne Yapmalı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) haftaya çok iyi bir başlangıç yaptı ve dün 50.000 dolarlık psikolojik direnci kırdı. Ancak daha sonra BTC’de yaşanan düzeltme hareketi fiyatın 48.800 dolar seviyelerine kadar gerilemesine sebep oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise BTC 49.500 dolar üzerinde işlem görüyor. Peki, bu noktada sonra yatırımcılar ne yapmalı?

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Aylık grafiklerde Bitcoin hala %45’in üzerinde kazançla işlem görüyor. Buna ek olarak haftalık grafiklerde de Bitcoin hala %7’nin üzerinde karla ilerliyor. Ayrıca Bitcoin’in ciddi bir düşüş yaşamamış olması ve hala 50.000 dolar sınırında olması da dikkatleri çekiyor.

Analistler ise yatırımcıların yapması gereken ve kendi yapacakları hamleleri paylaştılar. Örneğin; 23 Ağustos Pazartesi günü CNBC’nin “Trading Nation” programında konuşan Blue Line Capital başkanı Bill Baruch, temkinli olacağını ve şu anda yeni bir alım yapmayacağını dile getirdi. Baruch konuyla ilgili açıklamasında, “Bence portföyünüzde Bitcoin olması gerekiyor, ancak satın almak için 50.000 dolar mı? Buradan alım yapmam” sözlerini kullandı.

Baruch ayrıca Bitcoin’i elinde tutmaya devam ettiğini ancak BTC fiyatı 45.000 dolar seviyelerine geri döndüğü için yatırımlarını azaltmaya başladığını da ifade ediyor. Analist 45.000 doların Bitcoin içn 200 günlük hareketli ortalama görevi gördüğünü dile getiriyor. Dolayısıyla bu seviyenin Haziran ayının en düşük değeri 29.000 dolar ile Nisan ayının en yüksek seviyesi 64.000 doların ortası olduğu da ifade edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak Baruch kripto para yatırımcılarını, “Yine, içinde olmak için harika bir yer olduğunu düşünüyorum, ancak manşetlerde 50.000 dolar gördüğünüz için bunun peşine düşmeyin. Noktalarınızı seçin ve oyun planınıza sadık kalın” sözleri ile uyarıyor.

Yatırımcılar Dikkatli Olmalı

Pek çok analist her ne kadar yükseliş beklentisi içinde olsalar da yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor. Çünkü yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in yükselişte olduğu son zamanlarda 30 bin adet BTC’nin borsalara gönderildiği ortaya çıktı. Bu da yatırımcıların BTC’lerini ellerinden çıkarmak isteyebilecekleri ve dolayısıyla bir satış baskısı oluşabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Pozitif Sinyaller

Bunlara ek olarak Bitcoin geride bıraktığımız aylarda ilk kez 50.000 doları geçtiğinde daha az insan birikim yapmış durumdaydı. Ancak şu anda çok daha büyük bir kesimin birikim aşamasında bulunduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla aslında borsalara giren miktar ile birikim yapanlar birbirini dengeleyebilir.

Diğer bir olumlu nokta ise Bitcoin hashrate’inin yükseliyor olması. Yapılan açıklamalara göre hashrate’in güçleniyor olması genellikle Bitcoin fiyat artışını da yanında getiriyor. Dolayısıyla şu anda piyasada karışık sinyaller alınıyor ve yatırımcıların bir yandan yatırımlarını şekillendirirken bir yandan da piyasa takibini çok sağlam bir şekilde yapmalarında fayda var.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler İçerik Platformu Duyurdu! Bitcoin Ödemelerini Kabul Edecek

Sonrakini Oku

Elon Musk’tan Orijinal Dogecoin Pump Hamlesi: DOGE Fiyatı Etkilendi Mi?

Bir Cevap Yazın