Bir Uyarı Da İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan Geldi: “Kriptolar Tehlikeli”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, meclis üyelerine yaptığı konuşmada kripto para birimleri konusunda endişeli olduğunu dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, merkezsiz para konusundaki isteksiz duruşunu koruyor ve geçtiğimiz hafta yaşanan geri çekilmeyi işaret ederek yatırımcıları uyardı. Başkan, kripto paralar hakkında daha önce “gerçek bir para birimi değil” ve “insanlar tüm paralarını kaybetmeye hazırsa kripto para satın almalı” cümlelerini kurmuştu.

Bunun yanı sıra Bailey, şimdi bir adım daha ileri gitti. Reuters’ın bildirdiği habere göre Andrew Bailey kripto para ve benzeri varlıkların insanlar için tehlike oluşturduğunu dile getirdi.

Kriptolar Tehlikeli Mi?

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, geçtiğimiz günlerde Londra’da açıklamalarda bulundu. Bailey, meclis üyelerine kripto para birimlerini “tehlikeli” olarak tanıttı. Başkan; komite üyelerine, kripto varlıklar konusunda şüpheli olduğunu ve bu sektörün tehlikeli olduğunu belirtti. BoE Başkanı, Bitcoin gibi dijital finansal varlıkların standart bir ödeme yönteminin temel işlevlerini yerine getirmediğine inanıyor.

Eylül 2014 yılına dönüldüğünde Bank of England, Bitcoin’in Birleşik Krallık için finansal istikrarı bozmaya yönelik tehdit oluşturduğunu rapor etmişti.

Fiyat Dalgalanmaları

Bailey’nin görüşleri kripto para piyasasının büyük bir geri çekilme sonrasında toparlanma evresinde geldi. Elon Musk’ın yorumları ve Çin’in yeni kısıtlamaları düşüşte fitili ateşlemişti.

2013 yılında şaka coin olarak yaratılan ve son günlerin en çok konuşulan kripto parası olan Dogecoin de düşüşten payını aldı.

Geçtiğimiz ay İngiltere Merkez Bankası ve HM Hazinesi, Şansöyle Rishi Sunak’ın talimatıyla CBDC operasyonları için görev gücü birimi oluşturmuştu. Kripto para piyasasının geri çekilmesi ile birlikte merkez bankaları ve düzenleyici kurumların yatırımcılara uyarıları artmaya başladı. FED Başkanı Jerome Powell, Facebook’ın Libra projesinin ciddi endişeler giderilinceye kadar ilerleyemeyeceğini aktardı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

GPU Üreticisi Nvidia’nın Gelirleri Kripto Para Madencileri Sayesinde Arttı

Sonrakini Oku

JPMorgan CEO’sunun Tepki Çeken Açıklaması: “Bitcoin’den Uzak Durun”

Bir Cevap Yazın