Bir Ülke Daha Kripto Paraları Yasallaştırmayı Düşünüyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) piyasaya çıktığı ilk zamanlarda kripto paralar oldukça kötü ve yasa dışı işler için kullanılan araçlar olarak görülürken, yıllar geçtikçe bu algı kırıldı ve artık bankaların yanı sıra ülkeler bile kripto para birimlerini kullanmayı veya yasal hale getirmeyi düşünmekte.

Yeni ortaya çıkan bir habere göre ise, Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanlığı kripto para birimlerinin kullanımını ve bulundurulmasını yasallaştırmayı planlıyor. Kripto para birimleri ülkede yasaklanmış olmasa da, ülkede bunlara dair herhangi bir resmi açıklama veya yönerge yok. Ukrayna’nın yeni seçilen genç başkanı Volodymyr Zelensky tarafından başlatılan modernleşme hareketi, görünüşe göre kripto para birimleri de kapsıyor ve yakında bu konuda büyük bir duyuru yapılabilir.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı temel hedeflerinden birisinin kripto paraların yasallaştırılması olduğunu kesin bir şekilde ifade etti. Bakanlık buna ek olarak kendi kayıt sistemlerine blockchain teknolojisini de entegre edebilirler.

Kripto Para Madenciliği Büyüyecek

Bakan Yardımcılarından birisi olan Alexander Bornyakov, Ukrayna içerisindeki vatandaşların kripto para konusunda ”gri bölgeden” kurtulması gerektiğini ve daha kesin regülasyonlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Ukrayna bunu sadece bir yenilenme hamlesi olarak değil, aynı zamanda gelir kaynağı olarak da değerlendiriyor. Yapılan açıklamada Ukrayna içerisindeki kripto para madencilerinin de belirli regülasyonlara tabi tutulabileceği ve bu sektörün geliştirilebileceğine de değinildi.

Ukrayna’nın yanı sıra İran da geçtiğimiz haftalarda kripto para madenciliğine yönelik yeni hamlesini açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NBA’den Kripto Para Yanlısı Oyuncuya Engel!

Sonrakini Oku

Lightning Network’deki Güvenlik Açığının Çözümü

Bir Cevap Yazın